Test Trumpem

Demokratická strana ve Virginii kontroluje úřad guvernéra, úřad státního tajemníka, úřad generálního prokurátora a v obou komorách státního zákonodárného sboru má většinu. Tomu se v americkém politickém žargonu říká demokratická „trifecta“ a demokratický „triplex“.  To by se mohlo po druhém listopadu změnit. Ve Virgínii totiž proběhnou guvernérské volby a současný demokratický guvernér Ralph Northam už nemůže kandidovat (guvernér ve Virgínii nesmí sloužit dvě funkční období za sebou).

O guvernérský post zápolí demokrat Terry McAuliffe a republikán Glenn Youngkin. Poslední průzkumy jim dávají přibližně stejné šance (46:46%). I když trend z posledního týdne naznačuje, že vyšší voličskou podporu má aktuálně republikán Youngkin. Ten za posledních 30 dnů získal více než 2%, zatímco demokrat McAuliffe procento ztratil.

První souboj od voleb

Vzhledem k tomu, že od prezidentských voleb v listopadu 2020 jde o první velký souboj hlavních amerických politických stran, jde fakticky o „test Trumpem“. Test by měl tedy zjistit, do jaké míry je podpora Donalda Trumpa pro kandidáta důležitá a jak silným společenským vlivem Donald J. Trump reálně vládne.

Demokrat McAuliffe guvernérem již byl (2014 – 2018) a v demokratických primárkách získal 62%. Druhá Jennifer Foyová získala necelých dvacet procent.

Republikán Youngkin v primárních volbách tak přesvědčivý rozhodně nebyl – získal necelých 55%, když druhému v pořadí Pete Snyderovi důvěřovalo 45% straníků.

Republikán Youngkin dost získal v poslední TV debatě, když jeho soupeř McAuliffe řekl, že rodiče by neměli školám říkat, co by měly děti učit.

Toto jeho prohlášení bylo odpovědí na otázku Youngkina, který se ho ptal, proč jako guvernér vetoval zákon, podle kterého byly školy povinné informovat rodiče, že studentům jsou přidělovány studijní materiály se sexuálním nebo pornografickým obsahem. Odpověď demokrata byla velmi nešťastná, protože rodiče ve Virginii si obecně vůbec nepřejí, aby jejich děti dostávaly ve škole takové studijní materiály.

Podpora od Trumpa

Republikán Youngkin má přímou podporu prezidenta Trumpa. O jak důležitou součást jeho předvolební kampaně ve Virgínii jde, se ukáže už za pár týdnů.

Připomeňme však, že Joseph Biden vyhrál nad Donaldem Trumpem ve Virgínii vysoko 54, 3 ku 44, 2 procent a v roce 2016 ho porazila o pět procent i Hillary Clintonová. Od roku 2004 tu republikánský prezidentský kandidát nezvítězil a tak šance republikána Youngkina na vítězství v guvernérských volbách 2. listopadu s podporou Donalda Trumpa nejsou naší redakcí přeceňované.

Na obrázku vidíme Glenna Youngkina (54). Na post guvernéra ho doporučuje i senátor Ted Cruz z Texasu a bývalý Trumpův viceprezident Mike Pence. Jako investiční makléř si kampaň financuje sám, vložil do ní už bezmála šest milionů dolarů.

Postoj Youngkina k potratům odpovídá zemi, kde kandiduje. Tvrdí, že hranice dvacátého týdne je přijatelná. Texaský zákon, který stanovuje hranici potratu zaznamenáním srdečního tepu dítěte neschvaluje. Podporuje očkování, ale je proti povinné vakcinaci. Je katolík, se svou manželkou Suzanne má čtyři děti. Na Rice University vystudoval dvakrát bakaláře, strojírenství a manažerská studia, a v roce 1994 získal titul MBA na Harvard Business School. Jeho jmění se odhaduje na 300 milionů dolarů (cca 6,6 mld. Kč).

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!