Týden v EU – zelený úděl do škol!

Ilustrační foto
Komise by chtěla dostat Zelený úděl do škol. Byla zahájena konzultaci ke svobodě sdělovacích prostředků. Zemřel předseda EP Sassoli. Brusel chce vytvořit agenturu EU pro drogy. Členské státy jednaly o nové koncepci obrany EU.
 

Začátkem týdne byla uveřejněna doporučení, která přijal o minulém víkendu panel evropských občanů č. 3 v rámci Konference o budoucnosti Evropy. (Konferenci a občanským panelům se blíže věnuji v předchozích dílech a v článku Unijní demokracie naruby). Tento panel se zabývá tématy „Změna klimatu, životní prostředí, zdraví“. Mezi 51 nápady figuruje třeba přijetí evropské environmentální charty, omezení spotřeby masa, rychlé a masivní zalesňování krajiny či nahrazení intenzivního zemědělství extenzivním. (Podobně již před Vánoci předložil svá doporučení panel č. 2 k otázkám demokracie, hodnot, práv, právního státu a bezpečnosti. Výstupy ostatních dvou panelů lze očekávat nejdříve v únoru.) Doporučení budou předložena plénu konference a stanou se podkladem pro další fázi diskuse. Hlavním výstupem konference má být zpráva, kterou na základě návrhů pléna připraví výkonná rada složená ze zástupců Evropského parlamentu, Rady a Komise.

V pondělí (10. 1.) Komise zahájila veřejnou konzultaci k připravovanému Evropskému aktu o svobodě sdělovacích prostředků. Cílem této iniciativy, kterou avizovala Ursula von der Leyenová v projevu o stavu Unie v září 2021, má být zajistit pluralitu a nezávislost médií na vnitřním trhu EU. Návrh aktu má být předložen ve třetím čtvrtletí tohoto roku.

V úterý (11. 1.) zemřel předseda Evropského parlamentu David Sassoli, a to těsně před dokončením svého dvouapůlletého mandátu. Italskému socialistickému politikovi a bývalému novináři bylo 65 let. Už delší dobu trpěl zdravotními problémy v důsledku nakažení bakterií legionellou. Favoritkou na novou předsedkyni EP v nadcházející volbě je Malťanka Roberta Metsolaová za frakci lidovců (EPP). Té ovšem ještě mohou zatopit její konzervativní názory; hlasovala totiž třeba proti různým prointerrupčním rezolucím EP, což ji někteří levicoví kolegové nemohou odpustit.

Ve středu (12. 1.) Komise předložila návrh, na základě kterého by stávající Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost mělo být přeměněno na Agenturu EU pro drogy.

Ve čtvrtek (13. 1.) přijel do Prahy na návštěvu předseda Evropské rady Charles Michel. Na Úřadu vlády se setkal s premiérem Petrem Fialou a ministrem pro evropské záležitosti Mikulášem Bekem. Jednání se týkalo zejména příprav českého předsednictví v Radě EU. Michelovy poznámky k výsledkům jednání jsou dostupné zde.

Ve čtvrtek a v pátek (13.–14. 1.) se konalo ve francouzském Brestu neformální setkání ministrů zahraničních věcí a ministrů obrany. Diskutovalo se mimo jiné o tzv. Strategickém kompasu, dokumentu, který má vymezit priority společné obrany do roku 2030. Vedle vytvoření brigády rychlého nasazení se počítá třeba s se společnými nákupy vojenské techniky, pravidelnými společnými vojenských cvičeními či posílením společné kybernetické obrany. K dohodě o dokumentu by mělo dojít do dvou měsíců.

V pátek (14. 1.) Komise předložila návrh doporučení Rady týkající se vzdělávání v oblasti environmentální udržitelnosti. Cílem dokumentu má být pomoci členským státům, školám, institucím vysokoškolského vzdělávání, nevládním organizacím a všem vzdělávacím centrům vybavit studenty teoretickými i praktickými schopnostmi v otázkách udržitelnosti, změny klimatu a životního prostředí. V podstatě jde o to, dostat Zelený úděl do škol.

 

Autor je odborník na evropské právo. Publikuje na svém blogu

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!