Tento týden v EU

Komise vydala pokyny pro učitele k boji proti dezinformacím. Začíná grantový program „Kultura hýbe Evropou“ pro podporu mobility umělců a kulturních pracovníků. Evropský účetní dvůr vydal výroční zprávu za rok 2021.

 

Pondělí 10. října

Předseda Evropské rady Charles Michel ostře odsoudil ruské raketové útoky na ukrajinská města. Podobné vyjádření zaznělo od předsedkyně Komise Ursuly von der Leyenové.

Komise spustila grantový program „Kultura hýbe Evropou“, který má financovat mobilitu umělců a kulturních pracovníků. Ti by měli mít možnost vycestovat do jiného členského státu nebo mimo EU za účelem profesního rozvoje nebo mezinárodní spolupráce, účastnit se tvůrčích pobytů nebo hostit zahraniční kolegy.

Úterý 11. října

Peníze na cestování dostane také mládež. Začíná další kolo rozdávání železničních časových jízdenek v rámci akce DiscoverEU, o které jsme se zmiňovali v dílu 6 tohoto seriálu. Tentokrát bude k dispozici 35 000 jízdenek. Od zahájení programu v roce 2018 jich zatím bylo rozděleno 165 000.

Komise vydala pokyny pro učitele a další pracovníky ve výchově a vzdělávání na základních a středních školách, které se týkají toho, jak řešit dezinformace a podporovat digitální gramotnost ve třídách. „I učitel, který nemá vůbec žádnou nebo jen malou předchozí zkušenost s digitálním vzděláváním, dokáže nyní žákům jasně vysvětlit, jak dezinformace odhalit,“ poznamenala komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež Marija Gabrielová. Její kolega, komisař pro vnitřní trh, Thierry Breton dodal: „Učitelé a pedagogové jsou pro mladé lidi jedním z nejdůležitějších vzorů a je velmi důležité, aby byli vyškoleni v tom, jak svým svěřencům pomáhat rozlišit, co jsou zprávy a co jsou dezinformace.“

Středa 12. října

Komise předložila návrh, aby byl rok 2023 vyhlášen evropským rokem dovedností. Ten má podpořit rozvoj odborné přípravy odpovídající potřebám trhu práce v době zelené a digitální transformace. Podle komisaře pro pracovní místa a sociální práva Nicolase Schmita potřebuje EU masivní a okamžité investice do dovedností lidí,„abychom zajistili, že přechod na uhlíkově neutrální hospodářství bude skutečně spravedlivý a inkluzivní“. Významným prvkem iniciativy má být lákání cizinců ze třetích zemí s potřebnými dovednostmi do EU.

V Praze proběhlo neformální zasedání Rady EU ve složení pro energetiku. Ministři jednali o energetické krizi a legislativních návrzích, které jsou nyní na stole.

V Radě EU byl formálně završen legislativní proces ke změnám v úpravě kohezních fondů v souvislosti s válkou na Ukrajině. Tyto změny, které by měly přinést více prostředků a pružnější podmínky pro jejich čerpání, by měly pomoci zemím nejvíce vytížených zvládáním dopadů války, mj. v souvislosti s přijímáním ukrajinských uprchlíků.

Čtvrtek 13. října

Evropský účetní dvůr přijal výroční zprávu (audit) za rozpočtový rok 2021. Účetní závěrka za minulý rok prý podává věrný a poctivý obraz o unijním hospodaření, počet chyb ve výdajích se ale zvýšil.

Evropský parlament vybral tři finalisty pro svou výroční Sacharovovu cenu. Jsou jimi a) Julian Assange z WikiLeaks, b) ukrajinský lid a jeho zástupci a c) kolumbijská organizace Comisión de la Verdad. Vítěz bude vybrán 19. října, ale možná si ho troufnete tipnout už nyní.

Autor je odborník na evropské právo. Publikuje na svém blogu .

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme