Muž, který by pro sledovanost i zabíjel

Šestého února car širé Rusi Vladimir Putin shovívavě a blahosklonně svolil udělit televizní rozhovor americkému redaktorovi Tuckeru Carlsonovi (publikuje na svém kanálu na platformě X, předtím Twitter), prvnímu západnímu novináři od ruské agrese proti Ukrajině před dvěma roky.

Pak Putin Carlsona a všechny diváky nudil k smrti svými sáhodlouhými vyprávěními o slavné a neposkvrněné historii Rusi. Celý rozhovor trval téměř dvě hodiny (na X byl zveřejněn o půlnoci ze čtvrtka na pátek našeho času). Pravda, Putinův výklad historie byl „svérázný“, tvrdil například, že rozpoutat Druhou světovou válku a zaútočit na Polsko přinutili Hitlera v roce 1939 vlastně, ehm, (ti zlí) Poláci, a Hitler, doslova, „neměl jinou možnost“.

Chlapec z dobré rodiny

Ale nyní se podívejme na fenomén Tucker Carlson. Je to novinář s vysokou sledovanosti, slavný a vlivný; mediálně asi nejtěžší váha při obhajobě „trumpismu“ – a osobní přítel bývalého (a možná taky i příštího) prezidenta USA. Odkud se vzal a jak se vyvíjel?

Narodil se a dětství trávil v Kalifornii, školy však již absolvoval na východním pobřeží USA. Jeho otec byl taky novinář, za Reagana a Bushe staršího dokonce ředitel Hlasu Ameriky; za Bushe staršího pak i americký velvyslanec na souostroví Seychelly.

Tucker měl v mládí standardní americké konzervativní názory, tedy reaganovské; v ekonomických otázkách byl libertarián, v roce 1995 začal pracovat pro neokonzervativní týdeník The Weekly Standard, který založili Bill Kristol a Robert Kagan. Ten časopis podporoval velice aktivní a intervencionistickou zahraniční politiku USA.

V roce 2003 Carlson podporoval americkou invazi do Iráku a válku proti islámskému terorismu. Pak v té dekádě na zahraniční politiku změnil názor a stal se konzistentním, radikálním izolacionistou; je proti americké angažovanosti ve světě a pomoci, finanční či vojenské, jiným zemím světa. V roce 2008 v primárkách podporoval Rona Paula, libertariána a izolacionistu.

V tomto století pak pracoval pro různé americké televize, včetně CNN, proslavila ho a hvězdu z něj však učinila až Fox News, v níž začal působit v roce 2009. V roce 2016 v ní získal vlastní talk-show, vysílanou nejdřív v 19:00 hod, pak v 21:00 hod a od dubna 2017 v nejprestižnějším čase, od 20:00 hod. Jeho raketový vzestup začal.

Čím zabodoval?

Získal si popularitu především u lidí, kterým již lezla na nervy levicově liberální, až radikálně progresivistická ideologie, její dogmata a piety amerického levicově-liberálního establishmentu. Jeho přístup byl konzervativní s podstatným populistickým nádechem, a značně rebelský. Představoval rebelii proti levicovému mediálnímu a intelektuálnímu establishmentu – obdobně jako Trump v politice. Kritizoval pro-černošský „antirasismus“, který je vlastně obráceným rasismem ve prospěch černochů a menšin tmavší barvy pleti, masivní ilegální imigraci na jižní hranici USA s Mexikem a nečinnost či pasivní přihlížení Bidenovy vlády vůči ní od začátku roku 2021, jakož i mlčení médií hlavního proudu vůči skandálům, aférám a potenciálně kriminálním kauzám prezidentova syna Huntera Bidena.
Stal se miláčkem republikánské členské základny a hlavně fanoušků Donalda Trumpa. Sám za prezidenta Trumpa „ztrumpovatěl“, stal se předním intelektuálním a mediálním trumpistou, opustil své libertariánské přesvědčení a začal podporovat ekonomický a obchodní protekcionismus, jakož i státní průmyslovou politiku ve prospěch nižší a střední třídy.

Trumpa, s nímž se spřátelil, podněcoval v jeho izolacionistických tendencích, loboval za propuštění konzervativního jestřába Johna Boltona z pozice bezpečnostního poradce prezidenta v září 2019 a na poslední chvíli přesvědčil prezidenta Trumpa proti leteckému úderu proti Íránu, když už americká letadla byla ve vzduchu. (Trump však v lednu 2020 nařídil zabití generála Soleimaniho, schopného a nebezpečného velitele iránských Islámských revolučních gard v Iráku a Sýrii.)

Diváci to chtějí slyšet!

Věděl, že Trump volby v listopadu 2020 s Bidenem prohrál a v emailech se vysmíval tvrzením, že mu vítězství bylo ukradeno; ve své relaci však tato tvrzení hájil a tvrdil, že volební stroje, počítače a jejich software byly hacknuté; za tuto pomluvu nakonec musela Fox News platit firmě, která je instalovala a provozovala, těžké peníze, skoro tři čtvrtě miliardy dolarů! Zastával se rovněž demonstrantů, kteří násilně a nezákonně vnikli do budovy Kongresu na Kapitolu dne 6. ledna 2021, kdy se tam oficiálně sčítaly hlasy volitelů prezidenta za jednotlivé státy Unie. Považoval je za nevinné a celou demonstraci za zorganizovanou provokatéry z FBI a „hlubokého státu“. (Druhým extrémem je tvrzení demokratů a levice, že to byl pokus o převrat, povstání, vzpoura; ne, pokus o převrat vypadá jinak, nikoli tak amatérsky; byla to demonstrace, která se zvrhla.)

Proč to Tucker dělal, proč říkal takové zřejmé nesmysly? Kvůli sledovanosti; to chtěli jeho diváci slyšet a on o ně nechtěl přijít. Nechal se coby novinář a redaktor vidinou své slávy a sledovanosti zkorumpovat; stejně jako se nejeden politik nechá zkorumpovat svou mocí. Jak moudře poznamenal lord Acton: „každá moc má tendenci korumpovat (kazit charakter) a absolutní moc korumpuje absolutně.“ To platí pro moc politickou i mediální.

Synové Ruperta Murdocha, kteří jeho mediální impérium spravují, už toho měli dost a v dubnu 2023 Carlsona z Fox News propustili. Založil si svůj kanál na X Elona Muska.

A aby si sledovanost udržel a pojistil, hlásá tam moudra, že Kennedyho v listopadu 1963 v Dallasu zabila CIA, prezident Nixon to věděl, a proto ho „hluboký stát“ v roce 1974 v aféře Watergate z úřadu odstavil (člověka napadá: je-li to pravda, proč ho rovnou nezabili, amatéři…). A dále, že podle něho jsou tu mimozemšťané na zemi již dlouho, americká vláda s nimi spolupracuje a slouží jim, a je to duchovně velice nebezpečné a hrozivé…

Jako izolacionista je konzistentně proti americké pomoci Ukrajině, ale nespokojí se s propagací tohoto názoru jako věci principu, nýbrž má potřebu stále pomlouvat a osobními útoky diskreditovat bránící se Ukrajince a jejich prezidenta. Mluví o něm jako o „upoceném“ a jako o „kryse“.

Kdo koho využil?

Neviním ho z toho, že uskutečnil rozhovor s Vladimírem Putinem – to by udělal jakýkoli západní či jiný novinář, kdyby měl tu možnost. Slouží mu to k zvyšování sledovanosti a je to konec konců jeho byznysový projekt (v pátek v 18:00 hod středoevropského času – osmnáct hodin po zveřejnění – celosvětová sledovanost rozhovoru 127 milionů zhlédnutí).

Myslím si však, že když musel poslouchat předlouhý monolog cara Putina o bohatýrské ruské historii, musel si připadat jako idiot. Při troše soudnosti jako užitečný idiot. Ale on to tak zřejmě nevidí. On to vidí nejspíš tak, že on využil Putina pro svou sledovanost. A nejspíš oba mají pravdu, každý z nich využil toho druhého pro účely své.

Přitom je to škoda. Je to talentovaný novinář a v mnohých věcech má pravdu. Je kritikem LGBT ideologie a mánie, kritizuje pověru trans-gender a za své nejupřímnější, nejdražší a nejcennější přesvědčení považuje to pro-life, je upřímně proti potratům. S manželkou – svou středoškolskou láskou, dcerou ředitele jeho střední školy – má čtyři děti. Navštěvují episkopální bohoslužby, byť tu církev kvůli LGBT aktivismu a podpoře potratů nemá rád (miluje však její kostelní zpěvy a písně). Byl silným kuřákem od svých čtrnácti let; pak kouřit přestal a pak i pít alkohol.

V roce 2020 se přestěhoval z Washingtonu na Floridu, bydlí na jejím západním pobřeží na břehu Mexického zálivu, pár hodin autem od domu jeho kamaráda Donalda, který bydlí na východním pobřeží Floridy, na břehu Atlantiku.

Kde je nový Tucker?

Nemá smysl nadávat Tuckeru Carlsonovi a spílat mu, jak to dělají mnozí závistiví novináři; ta otázka stojí jinak: proč není někdo jiný jako Tucker Carlson, který by měl jeho přednosti, ale vyvaroval by se jeho slepým místům, zkratům, pošetilostem a šílenstvím, jež jsou důsledkem jeho idiosynkrazií a zkorumpovanosti slávou a vlivem.

Tak ta otázka pro konzervativce stojí.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč