Takhle to dál nejde…

Ať už bude v Bílém domě Trump nebo Biden, tohle je dlouhodobě neúnosné. Spojené státy se mění. Mění se demograficky, což je nevratná změna. Zájem Mexikánců řešit problémy Evropy je nižší než u potomků Evropanů, kteří budou za pár desetiletí tvořit menšinu.

Mění se ale i postavení Spojených států ve světě. „Jedna velmoc vládne všem“ byla pravda naposledy v 90. letech. Možná. Za třicet let se každopádně změnilo úplně všechno, dnes žijeme ve zcela jiném světě, kde se v každém konfliktu střetávají zájmy a priority vícero velmocí.

Každý má omezené množství zdrojů a různé typy závislostí na jiných. Hřiště je nepřehledné a je mnohem těžší se v tom všem zorientovat. Chybí jednoznačná emoce. Těžko přesvědčit voliče odněkud z Montany, že jeho zájmem číslo 1 je, aby Rusko nedobylo Avdijivku.

Po nešťastných zkušenostech z Afghánistánu i dalších zemí nemalá část americké populace propadla izolacionismu. Demokratům vadí hlavně podpora Izraele, republikánům podpora Ukrajiny. Společný jmenovatel je ale jasný: utrácejme peníze doma. Támhle za ochranu hranic, támhle za zdravotní pojištění. Máme svých problémů dost. Spojené státy se změnily i kulturně.

Lidé mají problém najít jakýkoliv fundament, na němž by se shodli. Část pokládá Ameriku za rasistickou díru, která se svou minulostí nemá právo nikoho o ničem poučovat. Jiná část chce America First a svět rozdělený do přehledných bloků, v němž malé státy nemají právo volby.

Takovou Ameriku samozřejmě nebude bavit donekonečna hradit obranu Evropy. Musíme se dát dohromady a udělat z obrany jednu ze základních priorit. Moc bych ocenil, kdybychom se na tom shodli i s opozicí. O všem ostatním se můžeme přít, ale tohle by měla být naše společná věc.

Autor je poslancem Evropského parlamentu za ODS

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč