Takhle se na ně musí…?

Je brutální zacházení s podezřelými z teroristického útoku v Moskvě správné a kdyby se takhle choval změkčilý Západ, bylo by nám lépe a žádní „čmoudi“ by si tady nedovolovali? To je jedna linka proruských komentářů na sociálních sítích. Druhá je paradoxně přesně opačná – jak si dovolujete kritizovat  Rusko, když přece Abu Ghraib, Guantanamo a waterboarding“. Neboli, když to dělá Rusko, je to naprosto v pořádku a změkčilý Západ by si měl vzít příklad. Když to ale dělal Západ taky, tak to vůbec nebylo v pořádku!

Díval jsem se na twitterové účty lidí, kteří upozorňovali na mučení těch podezřelých atentátníků ve smyslu: „podívejte se, jak je to hrozný, co ti Rusové dělají.“ A pod tím je obvykle nastláno komentáři vesměs dvojího typu.

1) Rusové to dělají správně. Takhle bychom to měli dělat taky. Zatočit s nelegálními přistěhovalci co se hrnou přes jižní hranici tímhle stylem.

2) Co Guantanámo, co Abú Graíb, co waterboarding… ?

Třeba takový „MAGA proruský a anti-izraelský“ komentátor Jackson Hinkel  (sleduje ho skoro dva a půl milionu lidí) má přímo status s fotkami těch mučených: Takhle se správně zachází s teroristy. Kdybychom to dělali jako v Rusku, tak v USA už terorismus není.

A pod tím jsou reakce: „Co Guantanámo, co Abú Graíb, co waterboarding?“

Evidentně tady linie pro-ruské propagandy se nemůže rozhodnout, co vlastně chce tvrdit a tak tvrdí dvě věci zároveň.

1. To, co dělá Rusko s tím veřejným mučením teroristů je naprosto v pořádku a změkčilý Západ by si měl vzít příklad a dělat to taky tak.

2. Když to dělal Západ taky, tak to vůbec nebylo v pořádku.

A pak jsou samozřejmě lidi, co v té propagandě jedou obě dvě linky zároveň.

Pro mě je tam ale pořád ten rozhodující rozdíl. Když se provalili fotky z Abú Graíb, tak dotyční dozorci byli souzeni a odsouzeni. Když dneska máme na síti videa s řezáním uší, tak ta jednotka, co ty Tádžiky pochytala, dostala od Putina 12 řádů za statečnost a 20 medailí ministerstva vnitra. A je nemalá pravděpodobnost, že ten člověk co na tom videu to ucho řeže je mezi těmi vyznamenanými.

Když se začaly postupně prošetřovat metody, jaké se používaly na Guantanámu, tak to bylo v kontextu toho, že se tady veřejně volalo, že se neslučují s humanitárními principy. Takové volání v Ruském veřejném prostoru neexistuje a nemůže existovat. Všichni oficiální propagandisté volají jen po stupňování brutality.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč