Tak jsme uplatnili Jourovou…

Jak dopadlo včerejší „rozdělování“ křesel v Evropské komisi? Hodně se řešilo, jak Ursula von der Leyen naloží se zeměmi střední Evropy, které jsou z jejího hlediska tak trochu problémové – skeptické k přijímání migrantů i k světlým bezuhlíkovým zítřkům. Jenže zároveň problémoví Poláci a Maďaři dodali klíčové hlasy pro těsné zvolení von der Leyen předsedkyní Evropské komise. A to se nezapomíná.

Lekce z realpolitiky se Polákům a Maďarům zatím vyplatila a docela vytřela zrak všem, kteří mají představu, že Poláci a Maďaři jsou v EU jen jacísi otloukánci, kteří neplují v onom mýtickém „hlavním proudu evropské integrace“ . Ale to je jaksi jedno – na levici převládl jásot z tak zásadního faktu, že z 27 členů komise je třináct žen a že tedy konečně ženy dosahují skoro poloviny komisařů. Poláci dostali komisaře pro zemědělství, o něhož stáli. Do zemědělství teče skoro čtyřicet procent rozpočtu EU. A nezapomínejme, že Polsko má na evropské poměry velké množství soukromých zemědělců, je to pro ně tedy mimořádně důležité portfolio. Maďaři získali komisaře pro rozšiřování, což je řekněme středně důležitý post, ale pro Maďarsko prestižní – Budapešť je totiž největším stoupencem integrace západního Balkánu do EU.  Navíc se jim podařilo uplatnit bývalého ministra spravedlnosti, ačkoliv je to samé Maďarsko na paškále EU kvůli údajnému porušování základů právního států a evropských hodnot. A ty evropské hodnoty bude mít na starosti nikdo jiný, než  česká kandidátka Věra Jourová, pro kterou Andrej Babiš doufal získat nějaký významný ekonomický post. Dostala post člena Evropské komise „pro hodnoty a transparentnost“. Jourová se tak stala historicky prvním členem komise, který po pěti letech dostal ještě slabší rezort než předtím. Jde o takzvané posty do počtu, které vznikaly s rozšířením počtu členů EU tak, aby každý člen měl své vlastní ministerstvo (vede v tom třeba komisař pro mnohojazyčnost…).

Navíc jde o post se značným „rozbíječským“ potenciálem uvnitř Visegradské skupiny vzhledem k obvinění Polska a Maďarska, že nedodržují evropské hodnoty… Na tom se vzácně shodli předseda ODS Petr Fiala a předseda KSČM Vojtěch Filip. „Aby bylo jasno: Paní Jourová dostala za úkol dohlížet na neposlušné země V4. Již dříve se nechala slyšet, že tyto státy by měly přijít o peníze z evropských fondů,“ komentoval to Fiala.  Filip zase uvedl, že portfolio podle něj znamená obrovský tlak na ČR, aby se rozhádala se zeměmi visegrádské čtyřky. Babiš je naopak spokojen, nebo alespoň tvrdí, že je spokojen. Jourová byla totiž jmenována jedním ze sedmi místopředsedů komise: „Poprvé v historii ČR získala prestižní post místopředsedy EK. Je to pro ČR vyznamenání a ve spojení s portfoliem pro hodnoty a transparentnost i velká důvěra od předsedkyně Ursuly von der Leyen. Děkuji jí, že dodržela slovo a ukázala, že vnímá náš region.“ Těžko říct, jak zrovna u Babišových voličů zabere rozbíjení Visegradu a nebo boj proti dezinformacím, hate speech a fake news, které má Jourová také na starosti.

Máme v komisi nějaké další zajímavé existence? Rozhodně… Za zdraví bude v Komisi zodpovědná Kypřanka Stella Kyriakides, podporovatelka surogátního mateřství v Radě Evropy.  Hospodářství bude mít na starosti bývalý italský ministr zahraničí a někdejší ultralevicový aktivista Paolo Gentiloni, který byl v sedmdesátých letech člen maoistického „Hnutí pracujících za socialismus.“ Eurokomisařem pro obchod, který má na starosti vyjednat s Velkou Británií obchodní podmínky po Brexitu, je Ir  Phil Hogan, jehož hlavní charakteristikou je, že nesnáší britského premiéra Borise Johnsona…

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč