Szijjártó: Trump si zaslouží Nobelovu cenu

Ministr zahraničí Péter Szijjártó se v úterý jako jediný zástupce členského státu EU zúčastnil podepsání mírových dohod mezi Izraelem, Spojenými arabskými emiráty a Bahrainem. Podle Szijjártóa šlo o historický okamžik a novou kapitolu v soužití na Blízkém východě, od válek a terorismu směrem k míru. Jakýkoliv krok k blízkovýchodní stabilitě je krokem k větší bezpečnosti také v Evropě.
 
Donald Trump by si za zprostředkování dohod Nobelovu cenu zasloužil, napsal ministr na Facebooku. Pochválil „excelentní spolupráci“ mezi zeměmi, která podle něj spočívá na podobných názorech Orbána a Trumpa na ilegální migraci, ochranu křesťanských komunit, podporu rodin či globální politiku. Orbán již dříve řekl, že by Trumpa jako americký občan volil. Maďarsko, maďarská vláda a Orbán jsou podle Szijjártóa nyní v Bílém domě přijímáni „s respektem, uznáním a podporou“.
 
Maďarsko bude i nadále prosazovat politiku USA na Blízkém východě v Evropské unii, slíbil po setkání s Trumpovým poradcem a zetěm Jaredem Kushnerem. Pokud jde o energetickou politiku, připomněl nedávnou dohodu o dlouhodobém nákupu plynu od amerického Shellu. „Maďarský zemní plyn bude dodáván za nových podmínek od začátku příštího roku, díky výstavbě terminálu LNG v Chorvatsku a dohodě o nákupu plynu s neruskou společností.“ Shell dodá Maďarsku každý rok po dobu příštích šesti let 250 milionů metrů krychlových plynu.