Szijjártó: Trump si zaslouží Nobelovu cenu

Ministr zahraničí Péter Szijjártó se v úterý jako jediný zástupce členského státu EU zúčastnil podepsání mírových dohod mezi Izraelem, Spojenými arabskými emiráty a Bahrainem. Podle Szijjártóa šlo o historický okamžik a novou kapitolu v soužití na Blízkém východě, od válek a terorismu směrem k míru. Jakýkoliv krok k blízkovýchodní stabilitě je krokem k větší bezpečnosti také v Evropě.
 
Donald Trump by si za zprostředkování dohod Nobelovu cenu zasloužil, napsal ministr na Facebooku. Pochválil „excelentní spolupráci“ mezi zeměmi, která podle něj spočívá na podobných názorech Orbána a Trumpa na ilegální migraci, ochranu křesťanských komunit, podporu rodin či globální politiku. Orbán již dříve řekl, že by Trumpa jako americký občan volil. Maďarsko, maďarská vláda a Orbán jsou podle Szijjártóa nyní v Bílém domě přijímáni „s respektem, uznáním a podporou“.
 
Maďarsko bude i nadále prosazovat politiku USA na Blízkém východě v Evropské unii, slíbil po setkání s Trumpovým poradcem a zetěm Jaredem Kushnerem. Pokud jde o energetickou politiku, připomněl nedávnou dohodu o dlouhodobém nákupu plynu od amerického Shellu. „Maďarský zemní plyn bude dodáván za nových podmínek od začátku příštího roku, díky výstavbě terminálu LNG v Chorvatsku a dohodě o nákupu plynu s neruskou společností.“ Shell dodá Maďarsku každý rok po dobu příštích šesti let 250 milionů metrů krychlových plynu.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč