Tvrdit někomu, že když omezí produkci CO2 pomůže tím zmírnit změnu klimatu je bohapustá lež. Ve Švýcarsku však vyhrála referendum. Upozorňuje to na zásadní problém.
„Změny klimatu jsou pro tuto alpskou zemi a její horské podnebí zásadním tématem. Zákon podle jeho podporovatelů pomůže zmírnit ničivé dopady klimatických změn, hlavně tání ledovců, které mezi lety 2001 a 2022 přišly o třetinu svého objemu,“
píše iDnes ve své zprávě o výsledcích švýcarského referenda (zde). To většinou 59,1 procenta hlasů v polovině měsíce schválilo, aby se Švýcarsko snažilo být do roku 2050 „klimaticky neutrální“. K opačnému výsledku nepomohlo ani to, že největší tamní strana, konzervativní Švýcarská lidová strana, při svém odmítání návrhu upozorňovala na hrozící budoucí nedostatek elektřiny a její zásadní zdražení.
Jak vyplývá z textu iDnes, podporovatelé „klimatické neutrality“ použili při přesvědčován voličů již klasickou manipulaci. Tvrdili jim, že svým ano pomůžou zmírnit ničivé dopady klimatických změn. Což je v lepším případě velice hrubé zkreslení faktů, v horším případě čistá lež. Důvod je prostý. Je-li změna klimatu globálním jevem, což je stanovisko zelených skupin, není možné jej změnit lokálním počinem. Přesto s tímto pseudoargumentem zelení stále operují. Bohužel, jejich realističtí oponenti tuto kartu hrají jen málo. Jde přitom o jeden ze základních kamenů klimatické víry. Jeho zboření by tak výrazně oslabilo celou „klimatickou stavbu“.
Švýcaři tání ledovců opravdu nezastaví
Fakta jsou totiž neúprosná a jednoznačně dokazují, že přes veškerou snahu států v EU, Velké Británie, USA a pár dalších světová produkce emisí oxidu uhličitého stále roste. Protože ostatní státy v čele s Čínou (31% světových emisí, zde) svou produkci stále zvyšují. Dokud v tom budou pokračovat a Čína především, nedá se ani předběžně odhadovat, kdy se začnou nějaké planetární procesy byť jen zpomalovat. Takže Švýcaři, kteří do atmosféry vypouštějí 0,09 procenta světových emisí (38,18 milionů tun) s tím opravdu nic neudělají. Ani v součtu s ostatními státy, které se snaží emise omezovat.
Osud švýcarských ledovců, který v rozhodování tamních voličů jistě hrál významnou úlohu, tak již dávno nemají v rukou Švýcaři. Tedy pokud někdy vůbec měli. Protože například před 6000 lety, kdy mělo být na celé planetě maximálně jen pár desítek milionů lidí (např. zde), byly v Alpách ledovce jen na úrovní 4000 metrů nad mořem (zde). Podle vědců benátské univerzity Ca Foscari, univerzity v Bernu a rakouské akademie věd hranice ledu kolísá v průběhu celého holocénu, tedy současné geologické éry, která začala zhruba před 11 700 roky.
Ať už alpské ledovce tají z toho, či onoho důvodu, to že se Švýcaři vydají cestou Green Dealu, jejich úbytek nezastaví. Ubývat však může jejich životní úroveň. S ohledem na astronomické náklady a krajně nejisté výsledky „uhlíkové neutrality“ je to v podstatě jisté.
Odpůrci současného překotného úprku k uhlíkové neutralitě se musí ve svém vysvětlování zaměřovat znovu a znovu na základní omyly tohoto konceptu. Dokud je lidem nevysvětlí, zelení je nakonec vždy přesvědčí o tom, že jedna a jedna jsou tři. Čas, který je na to k dispozici, ubývá velmi rychle.
Převzato z iUhli.cz
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme