Svéráz národního válčení

(Pozn. redakce KN: článek byl publikován na autorově blogu dne 24.6.2023)

Jen krátce k situaci kolem Wagnerovy skupiny.

No vida, tak “orchestr” se vzbouřil a nastala Noc dlouhých klarinetů.

Spoléhat se na žoldnéře coby základní útočnou sílu je riskantní. Řada armád světa ochotně zaměstnává kontraktory k výkonu nějakých bočních činností (hlídání skladů, hlídkování v týlu, zpracování dat z průzkumu, příprava jídla), ale udělat z nich “hrot svého oštěpu”, to znamená dát jim prestiž, nechat je podstoupit faktický výcvik bojem a umožnit jim zrekrutování těch schopnějších a přitom bezskrupulóznějších důstojníků, byť třeba z rezervy. Výsledkem je buldok, který se může jednoho dne pověsit na krk vám. Habsburkové se svého času v podobné situaci museli zbavit Albrechta z Valdštejna.

Zprávy, které teď chodí z Rostova a Voroněže, naznačují, že “muzikanti” kontrolují obě města a silnice mezi nimi, a že prozatímní odpor ruských sil věrných Moskvě je neúčinný. Samozřejmě, tady bude mlha války ještě hustější než obvykle, ale přičinil bych k tomu jednu poznámku.

Pořád ještě platí, že válka je logistika a logistika je válka. A ve městech jako Rostov a Voroněž se poslední dobou koncentrovala značná část ruských vojenských zásob, protože jsou to důležité dopravní uzly – dost daleko od Ukrajinou kontrolovaných regionů na to, aby se nedaly zasáhnout HIMARSem, ale dost blízko na to, aby se odtamtud dala zásobovat donbaská a záporožská fronta po železnici.

Pakliže tyto zásoby padly do rukou Wagnerovcům, na nedostatek munice si teď určitě stěžovat nemůžou, a činí to z nich daleko nebezpečnější soupeře, než by se dalo soudit podle pouhého počtu lidí v uniformě. Navíc teď mají motivaci: pokud by tahle vzpoura pro ně dopadla špatně, vítězové se na zajatcích pěkně vyřádí.

Bože, bože, čtu si teď po sobě, o čem píšu; někdy před dvěma lety by mi to nepřišlo ani jako dobrý námět na sci-fi povídku. Moc neuvěřitelné.

M. Kechlibar je autorem knihy Krvavé levandule, a série šesti dílů Zapomenutých příběhů. Publikuje na svém blogu kechlibar.net.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!