Sv. Jan Nepomucký „muž ticha“ na vyhlídce se za nás přimlouvá!

Slavnostní odhalení sochy českého světce nad Kamýkem nad Vltavou byla událost, která na vyhlídku Čelákova přivedla na dvě stovky lidí, několik katolických kněží a velkou míru naděje.

 

Akademický sochař Petr Váňa, autor hojně diskutované obnovy Mariánského sloupu na Staroměstském nám. v Praze, se do práce pustil na popud Luboše Spálenského, který je spolu se svou manželkou významným donátorem projektu.

Poprvé se na vyhlídku v Kamýku autor podíval 31. 7. 2020, slavnostní odhalení bylo v neděli 7. 8. 2022. Stejně jako v případě Mariánského sloupu i se sochou „muže ticha“ Váňovi pomohl Hynek Shejbal, který sochu z božanovského pískovce na hrubo vysekal.

Starosta Kamýka, Petr Halada připomněl zkázu při povodních v roce 2002 a uvedl, že sv. Jan Nepomucký přírodním katastrofám zřejmě nezabrání, ale bude se, podle nápisu na soše, za nás přimlouvat a v případě nebezpečí přinese stejnou vlnu lidské solidarity, jakou jsme o povodních zažili.

Petr Váňa původně chtěl sochu umístit na samém vrcholu skály. Kromě náročnosti takové instalace však svůj záměr změnil, protože by sice sv. Jan Nepomucký skvěle bděl nad Kamýkem jako by na přídi lodi, ale nikdo by se mu nemohl podívat do tváře. Nakonec zvolil místo na malém plácku před skálou, který se musel upravit. Socha je pojata tak, že příchozí ji sice nejprve vidí zezadu, ale vítá ho anděl, držící Palladium země české. Sochu o celkové váze 2,5 tuny na místo instaloval vrtulník. Slavnostní odhalení zajistily manželky obou tvůrců.

Petr Váňa už dříve vytvořil sochu sv. Jana Nepomuckého na ostrově Vis v Chorvatsku a také sochu sv. Jana Nepomuckého pod vodou, která je umístěna na dně Slapské přehrady. U zakázka pro Kamýk si velmi cení skutečnosti, že měl při zpracování naprostou tvůrčí volnost. Sochu přišli požehnat otcové Zbigniew Grzyb z farnosti Krásná Hora nad Vltavou, sídelní kanovník kapituly u sv. Víta v Praze Tomáš Roule a probošt kapituly ve Staré Boleslavi Libor Bulín.

O sochu a prostranství kolem ní se bude starat autor myšlenky sochy na vyhlídce Luboš Spálenský.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!