Summit EU: Orbán ohlásil vítězství, nejistot je mnoho

Dohodou skončil v pondělí večer summit o víceletém finančním rámci a oživovacím balíku EU. Někteří upozorňují, že finální text, schválený premiéry všech 27 států, je vágní a na vyjasnění, co jednotlivé paragrafy znamenají, bude třeba si počkat. Už večer ale maďarská provládní média oznámila vítězství: zvýšení objemu peněz pro Maďarsko a vyřazení mechanismu, který by finance podmiňoval vládou práva.
 
Jediné, v čem Orbán podle vládního deníku Magyar Nemzet neuspěl, je jeho snaha, aby pro ty neziskové organizace s nespecifikovanou politickou agendou, které čerpají peníze z rozpočtu EU, platila stejná pravidla, jako pro politické strany. Nicméně se tohoto požadavku vzdát nechce.
 
Viktor Orbán uspořádal dnes nad ránem tiskovou konferenci spolu s polským premiérem Mateuszem Morawieckým. Oba schválený text chválili. Orbán jednání popsal jako „92 hodin práce, 12 hodin odpočinku, 0 hodin zábavy“, jinak ale je s výsledky spokojený, konference probíhala polsky a anglicky v pozitivní atmosféře na polské ambasádě v Bruselu.
 
Orbán začal slovy, že „každý v Evropě, kdo umí matematiku, by chtěl být Polákem“. Polsko podle Orbána získá enormní množství peněz, které na rozdíl od jihu Evropy urgentně nepotřebuje na záchranu ekonomiky, ale může je použít k dalšímu rozvoji a modernizaci země Morawieckého chválil jako mimořádně schopného lídra Visegrádu a zavtipkoval si i ohledně jeho ekonomického vzdělání a zkušeností z řízení banky a později ministerstva financí. „Mateusz vešel do místnosti a odešel s dalšími penězi, já nevím, jak to udělal,“ řekl Orbán s odkazem na peníze pro východní regiony Polska. Dodatkové fondy dostane pět chudších regionů v Polsku a čtyři v Maďarsku. „Bojovat v Mateuszově družině byl nejen užitečný, ale dobrý boj.“
 
Maďarsko podle Orbána získalo navíc přes tři miliardy eur, pročež „nejen polští, ale i maďarští občané mohou být spokojení“. To, k čemu ho zavázal maďarský parlament v rezoluci, splnil asi z 80 procent. Témata, která ještě nejsou jasná, se podle něj vrátí na stůl při příštím jednání Evropské rady.
 
On sám se stal lobbistou i za země západního Balkánu, přičemž financování politiky rozšiřování a tedy i peníze pro státy Balkánu jsou součástí rozpočtu. Maďarsko je dlouhodobě zastáncem integrace Balkánu do EU. Podle Orbána EU potřebuje Srbsko více než Srbsko EU, protože se o něj zajímají další velcí geopolitičtí hráči. Morawiecki mluvil o Rusku a Číně.
 
Současná podoba dohody je podle Orbána „symbolem, že pokud držíme pevně při sobě, není tu nepřítel, který by mohl proti nám uspět. Nepodařilo se nám pouze získat slušný balík peněz, ale ochránili jsme hrdost našich národů a dali najevo, že není akceptovatelné, aby kdokoliv, – a speciálně ti, kteří sami vládu práva zdědili –, kritizoval nás, kteří bojovali za svobodu. Udělali jsme mnoho proti komunistickému režimu ve jménu vlády práva, je proto neakceptovatelné, aby národy Solidarity a 1956 někdo poučoval,“ řekl Orbán s odkazem na řízení podle článku 7 i narážkou na to, že on a Morawiecki byli v 80. letech antikomunistickými aktivisty.
 
Podle jeho slov se mu podařilo zabránit vytvoření nového právního mechanismu, ale to neznamená, že téma vlády práva nebude nadále na stole. Dosáhl údajně příslibu od Německa, že řízení podle článku 7 proti Maďarsku budou zakončena během německého předsednictví.
 

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!