Střelba v ruském armádním výcvikovém středisku

Nezávislé ruské médium ASTRA zveřejnilo rozhovor s jedním z očitých svědků včerejší střelby v ruském armádním výcvikovém středisku. Ten tvrdí, že ke střelbě došlo kvůli sporu mezi muslimskými a křesťanskými vojáky.
„Novinářům ASTRY se podařilo udělat rozhovor s vojákem, který byl při střelbě na cvičišti Soloti v Belgorodské oblasti zraněn a incident viděl na vlastní oči. Voják je v současné době v nemocnici ve městě Valujki.
ASTRA nezveřejnila vojákovo jméno, aby ho neohrozila.
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: V době zveřejnění se nám nepodařilo nezávisle potvrdit totožnost ani samotného vypravěče, ani totožnost dalších osob, které v příběhu vystupují.

„Všechno to začalo tím, že pár našich vojáků – Dagestánec, Ázerbájdžánec a Adygejec – řekli, že ,tohle není naše válka‘, a zkusili sepsat hlášení, že už nechtějí sloužit.
Když se to přes velitele roty dozvěděl podplukovník Andrej Lapin, všechny svolal a začal vykládat, že ,tohle je svatá válka‘. Vše se odehrálo ráno na cvičáku, kde se koná nástup a zpívá se hymna.
Došlo ke konfliktu, lidé se začali strkat, mezi nimi i několik lidí z mé roty.
Tádžici řekli Lapinovi, že svatá válka znamená [pouze] válku mezi muslimy a nevěřícími.
Lapin řekl, že „Alláh musí být zbabělec, když vám nedovolí bojovat za zemi, které jste přísahali“. Osobně si myslím, že právě tato věta, že „Alláh je zbabělec“, zranila nejvíc.
Ta věta šokovala spoustu lidí – těch, kteří tam stáli na cvičáku. Protože mezi našimi důstojníky máme také muslimy, a to jak Baškiry, tak Tatary.
Po nástupu se Rusové a muslimové dál hádali, ale pak se všichni rozešli a podle všeho uklidnili.
A za hodinu a půl, kolem oběda, nás všechny poslali na střelnici a tři Tádžikové, kteří sloužili na smlouvu, si přinesli samopaly s ostrými náboji a zastřelili našeho velitele, podplukovníka Lapina. Ten na místě zemřel.
A pak začali střílet hlava nehlava. Na střelnici byli jak smluvní vojáci, tak mobilizovaní. Já jsem viděl jenom mrtvé, těch bylo devětadvacet. Třicátý je podplukovník Lapin.
Do tohoto nejsou započítaní dva Tádžikové; i s nimi bylo zabito 32 osob. Nevím přesně, kolik je zraněných, některé z nich už odvezli vrtulníkem do Belgorodu a někteří jsou teď se mnou ve Valujkách.
Dvě nebo tři minuty před začátkem střelby nám muslimům řekli, abychom ustoupili stranou. Jména střelců si pamatuji: Bikzot – to je starší seržant, další – Anuše a třetí – mladší seržant Ami. Jejich příjmení si nepamatuji. Četař Ami utekl.
Praporčík Semjonov zabil dva střelce. V tu chvíli byl Semjonov v místnosti, kde jsou uloženy bedny s municí, odkud dostáváme střelivo. Měl vlastní pistoli, nebyl u střelby, ale slyšel, co se děje, vyšel ven a oba Tádžiky zastřelil.
Zasáhl také Amiho do ramene, ale Ami stihl utéct. Prostřílel pletivo plotu – on to nebyl ani pořádný plot, ale ohnuté dráty – tudy někteří chodili do města, když se nedalo dostat přes kontrolní stanoviště.
Byl tam takový násep, tak ho prostě ho překročil. Prý je pořád na útěku, že ho ještě nechytili.
Zejména Tádžikové (kteří zahájili palbu – pozn. redakce) byli zarytými vyznavači své víry. Neustále se hádali, protože nesměli vykonat včas namáz a nedostali modlitební místnost.“

Přeložil Viktor Janiš.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme