Statečná žena

O Janě Jochové si můžete myslet, že je zmatená, že její názory patří minulosti nebo budoucnosti nebo jiné galaxii, ale rozhodně ne, že je slaboch. Naposledy to ukázala v rozhovoru pro Seznam zprávy. Moderátorka Bastlová se hned v úvodu vytasila s tím, že nejde o duel jeden na jednoho, ale má v zádech tým neviditelných poradců, kteří mimo dohled kamery analyzují, co Jochová říká, a radí, jak ji chytat za slovo.

A podařilo se. Jana Jochová neobratně vyjádřila nesouměřitelnost otázky volebního práva a manželství jako institutu staršího než stát, a český internet se má zase čemu smát. Strážci slušnosti mohou Jochovou zahrnovat sexistickými urážkami, protože sice horují proti zesměšňování žen a mužskému šovinismu, ale rozhodně ne tak, aby se omezovali v boji proti neprogresivním živlům.

A tak, když teď se všichni máme popadat samou legrací za břicho, podívejme se také na výkon moderátorky. Na to, že byla kryta suitou poradců, nic moc. Pomotala náhradní mateřství a adopce. Tvrdila, že vyhláška ministra Rakušana o rodných listech obsahuje jakousi dobrovolnou možnost, že do rodného listu vedle biologických rodičů „bude moci být připsán ten další rodič“ (asi myslela rodiče právního). Prosím, to je dezinformace, žádný rodič se připisovat nebude, biologický jednoduše nebude v rodném listu uveden.

A někdy ke konci položila tu nejzásadnější otázku, o níž se vede již léta celospolečenská diskuse: „je pro celou společnost větší přínos, že Jana Jochová nebude intelektuálně znásilněna a bude moci svým dětem doma říkat tedy to, co bude souladné s aktuální právní legislativou, nebo to, že zkrátka dáme všem lidem stejná práva“? Kolik člověkohodin chlapci ze zákulisí na přípravě otázky vytočili?

V jedné knize jsem kdysi četl příměr, že svět drží pohromadě díky síle žen s nákupními taškami. Považoval jsem to za klasickou spisovatelskou nadsázku. Ale od té doby jsem si mnohokrát ověřil, jak moc jsou obyčejní lidé důležití.

Jana Jochová není ani hvězda showbyznysu, ani top manažerka, ani velká myslitelka. Je obyčejnou ženou, která brání své děti. Tu a tam přitom šlápne vedle nebo se přeřekne. Ale na rozdíl od navoněných intelektuálů s panickou hrůzou z twitterového lynče dokáže promluvit o podstatných věcech vhod i nevhod.

Jana Jochová je statečná žena. Chtěl bych mít alespoň polovinu její odvahy.

Autor je advokát. Publikuje na svém blogu.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme