Starlink couvá…

Společnost SpaceX podnikla kroky, aby zabránila ukrajinské armádě využívat satelitní internetovou službu Starlink k ovládání dronů v daném regionu za války s Ruskem, uvedla ve středu prezidentka společnosti SpaceX. Informuje o tom agentura Reuters.

Satelitní internetová služba Starlink společnosti SpaceX, která poskytovala ukrajinské armádě širokopásmovou komunikaci při její obraně proti ruské armádě, „nikdy neměla být určena k použití v boji“, uvedla Gwynne Shotwellová, prezidentka a provozní ředitelka společnosti SpaceX, na konferenci ve Washingtonu. „Ukrajinci ji však využili nezamýšleným a nedohodnutým způsobem,“ dodala.

V pozdějším rozhovoru s novináři se Shotwellová zmínila o zprávách, že ukrajinská armáda využívala službu Starlink k ovládání bezpilotních letounů. Ukrajina účinně využívala drony pro zjišťování nepřátelských pozic, zaměřování palby na velké vzdálenosti a shazování bomb.

Shotwellová odmítla sdělit, jaká opatření společnost SpaceX přijala. Použití Starlinku s drony bylo nad rámec dohody, kterou má SpaceX s ukrajinskou vládou, uvedla Shotwellová a dodala, že podle smlouvy měl být Starlink použit pro humanitární účely, jako je poskytování širokopásmového internetu nemocnicím, bankám a rodinám postiženým ruskou invazí.

„Víme, že je armáda používá pro komunikaci, a to je v pořádku,“ řekla. „Ale nikdy jsme nechtěli, aby je používali pro ofenzivní účely.“ Společnost SpaceX soukromě dodala na Ukrajinu kamiony terminálů Starlink, které umožňují armádě země komunikovat tak, že je zapojí a propojí s téměř 4 000 satelity, které SpaceX dosud vypustila na nízkou oběžnou dráhu Země.

Vlády včetně Spojených států a Francie zaplatily další dodávky terminálů Starlink nad rámec těch, které soukromě financovala společnost SpaceX. Rusko se pokusilo rušit signály Starlinku v této oblasti, ovšem SpaceX se proti tomu bránila vylepšením softwaru služby, jak uvedl šéf společnosti Elon Musk.

Na otázku, zda společnost SpaceX při rozhodování o dodávce terminálů do konfliktních zón počítala s využitím Starlinku k útočným účelům na Ukrajině, Shotwellová odpověděla: „Nepřemýšleli jsme o tom. Já jsem o tom nepřemýšlela. Náš tým Starlink možná ano, nevím. Ale dozvěděli jsme se to docela rychle.“

Koncem loňského roku došlo na Ukrajině k výpadkům služeb Starlinku, a to z důvodů, které společnost SpaceX nevysvětlila. Na otázku, zda tyto výpadky souvisely se snahou společnosti SpaceX omezit využívání Starlinku k útokům, Shotwellová odpověděla: „Nechci na to odpovídat, protože tu odpověď úplně neznám.“

Přeložil Viktor Janiš

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme