Společný chrám víry v Berlíně

Nenávist, násilí, antisemitismus, islamofobie, rasismus a podněcování k rasové nenávisti, nemají v naší společnosti místo“, řekl ke stavbě označované jako „House of One“ berlínský starosta Michael Mueller (SPD). Ten berlínské radnici vládne společně s politickými extrémisty ze Strany zelených a Die Linke.

Stavba společného chrámu víry bude stát 1,2 mld. Kč (47 milionů eur). Bude ho tvořit synagoga, mešita a evangelický kostel. Pro případ, že by se chtěli židé, muslimové a pravoslavní věřící pomodlit společně, bude také k dispozici velkokapacitní sál pro tyto účely.

Multináboženský komplex by měl být zprovozněn v roce 2025 a bude stát na místě katolického kostela sv. Petra, který byl v roce 1964 zbořen za východoněmeckého komunistického režimu.

Vítězství muslimů

Projekt nahrazující nejstarší evangelický kostel v Berlíně se 750-ti letou historií multináboženským centrem, je pro Berlíňany celkem příznačným nápadem, vezmeme-li v úvahu že hlavní město Německa je již dávno evropským střediskem nejen sexuální dekadence, prostituce úplně všeho druhu a drog, ale také levicového politického extrémismu také ve všech jeho podobách.

Berlín funguje mj. jako epicentrum německého antisemitismu. V posledních týdnech zde bylo totiž spáleno více izraelských vlajek, než na území Palestinské samosprávy.

Projekt financuje německý stát a město Berlín. Stavba byla zahájena 27. května po deseti letech příprav. Na výšku bude mít 46 metrů a pěkně zapadne do okolní architektury kancelářských výškových budov na Leipziger Platz v centru Berlína.

V Německu je v současné době na 800 oficiálních mešit a přibližně stejný počet jiných muslimských objektů. V samotném Berlíně je na osm desítek chrámů vyznavačů Koránu.

Komentátoři se na projekt dívají velmi rozdílně. Někteří tvrdí, že se objekt postupně stane centrem protiizraelským demonstrací a že ho muslimové brzy ovládnou. Jiní tvrdí, že jde o jev korespondující s přirozeným kulturním vývojem Berlína, který kopíruje ideologickou (politickou) zmatenost, kterou se zcela dokonale podařilo vtěsnat do jednoho architektonického počinu uprostřed hlavního města.

Z hlediska politického je však projekt „House of One“ bezesporu vítězstvím muslimů, kteří se tak z okrajových míst hlavního města dostávají přímo do středu dění.

Největší omyl od roku 1933?

Z proslovů pokladačů základního kamene stavby, mezi kterými nechyběl třeba ani křesťanský konzervativec a předseda Bundestagu Wolfgang Schäuble (CDU), však vychází potemnělá představa o mírumilovném soužití různých náboženství. Tato představa vyvěrá z jakéhosi mylného předpokladu postupného intelektuálního vývoje islámu po vzoru křesťanských církví. Do jaké míry je protěžování muslimů nejzásadnějším politickým omylem Německa od roku 1933, to se samozřejmě ještě uvidí. Již dnes je však patrno, že v Německu, jako protireakce k neustále se zvyšujícímu vlivů islámu, sílí radikální politické hlasy, kterých se obávají nejen muslimové.

Za pár měsíců proběhnou v Německu parlamentní volby, ve kterých se očekávají tři zásadní změny. Jednak je to vítězství Strany zelených v čele s Annalenou Baerbockovou, rozbití nerozbitné koalice CDU/CSU a samozřejmě i odchod Angely Merkelové. To jistě přinese posílení vlivu muslimského lobby a ještě větší tlak na „modernizaci“ křesťanských církví.

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!