Společnost pro obranu svobody projevu

Iniciativa STOP CENZUŘE – založená Danielem Vávrou, Vlastimilem Veselým a Marianem Kechlibarem – vytvořila v létě 2020 petici s cílem zahájit veřejnou debatu o tom, jak zabránit omezování svobody slova na sociálních sítích. A to se podařilo!

Petici za 5 měsíců podepsalo, a to bez jakékoliv placené inzerce, 22000 občanů (a dalších 5000 podpisů čeká na ověření). Petici podpořili zákonodárci šesti parlamentních stran a přes 50 osobností veřejného života, včetně např. šéfredaktorů, spisovatelů a hudebníků. Sběr podpisů má pokračovat do podzimních voleb a snahou je, aby se svoboda slova stala důležitým volebním tématem.

www.stop-cenzure.cz/petice

V návaznosti na petici a monitoring dění kolem nových forem cenzury v ČR i v zahraničí vznikla v minulých dnech Společnost pro obranu svobody projevu (SOSp), která se chce svobodě slova na sociálních sítích věnovat systematicky a spolupracovat s podobnými organizacemi v zahraničí. Rozrůstá se tým spolupracovníků, pokračují jednání se zástupci parlamentních stran a byl zahájen sběr případů neoprávněné cenzury na sociálních sítích.

“Tehdy jsme ještě netušili, jak bude na přelomu roku téma aktuální. Sociální sítě začaly neuvěřitelným způsobem ovlivňovat, co můžeme a nesmíme číst a říkat, ať už se jedná o pandemii Covidu, nebo americké volby. Nejen, že stovky tisíc uživatelů přišly o účty, ale když se pokusily přesunout na jiné platformy, byly tyto ostrakizovány. A na řadu přišlo i udavačství, vyhazování z práce, rušení vydávání knih, čistky ve státní správě, kolektivní žádosti nejrůznějších pracovníků a společností za zákazy jiných společností. Třeba CNN požaduje omezování konkurenčního Foxu. Podobnost s naší ne tak dávnou historií je až děsivá,“ upozorňuje zakladatel Daniel Vávra.

SBĚR PŘÍPADŮ CENZURY ZAHÁJEN

“Dnes jsme spustili online sběr případů neoprávněné cenzury českých občanů ze strany sociálních sítí. Chceme tím zmapovat rozsah problému doloženými případy a ukázat, jak konkrétně vypadá komunikace platforem s poškozenými uživateli služby,“ vysvětluje druhý zakladatel SOSp, Vlastimil Veselý.

Všichni, kteří se cítí jejich cenzurou poškozeni, mohou pro každý jednotlivý případ vyplnit jednoduchý online formulář. „Zaslané případy podle vlastní metodiky vyhodnotíme a postoupíme Parlamentu ČR, případně využijeme k medializaci.”

www.stop-cenzure.cz/sber-pripadu/

 

Kontakt pro média:

Gabriela Sedláčková /projektová manažerka/, tel: 725 549 572
Společnost pro obranu svobody projevu, z.ú.

www.sosp.cz

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč