
V týdeníku Echo se Martin Weiss vrací k inauguraci Joe Bidena a všímá si extáze liberálních médií. „Je to podobně hystericky exaltované, jako když v roce 2017 tentýž svět vítal zvolení nevyzkoušeného francouzského prezidenta Macrona jako spasitele liberálního světového řádu anebo adoroval Angelu Merkelovou, když dovedla svou stranu k nejhoršímu volebnímu výsledku od roku 1949.“
Biden ovšem není žádný spasitel. „Nezapomeňme, získal demokratickou nominaci jen proto, že houf uchazečů o ni naprosto nedocenil, jak odtržený je od většiny demokratických voličů, a servíroval jim woke dietu, na kterou naprosto nebyli zvědaví. Tento sice menšinový, ale energický houf musí Biden nyní uspokojovat. Pro začátek ve svých personálních nominacích… Náměstkyní ministra zdravotnictví v nové administrativě bude jistá Rachel Levineová. Ta byla dosud ministryní zdravotnictví státu Pensylvánie, kde se zapsala hlavně tím, že loni v březnu vydala příkaz, že domovy důchodců musí přijímat klienty s pozitivním testem na covid. Dnes se již akceptuje, že tento postup byl jednou z největších chyb, kterých se američtí politici v boji s covidem dopustili. Tato chyba je známější z New Yorku, protože tamní guvernér Andrew Cuomo je známější, ale v Pensylvánii šlo přesně o totéž. Zajímá toto u Levineové americká média? Ne, protože je zajímá, že Levineová je první transgender osobou v prezidentském kabinetu. Nic jiného není důležité.
Pro Bidenovo vládnutí bude nejen v prvních dnech příznačné, že se bude snažit vládnout co nejvíce pomocí exekutivních příkazů – vládních vyhlášek, jak bychom řekli u nás… Mezi salvou exekutivních příkazů, jež Biden přichystal hned na první den, je logicky většina takových, jež mají pokud možno zlikvidovat dědictví nenáviděného předchůdce (tak jak to zase předtím udělal Trump) – opětovné přistoupení k Pařížské klimatické dohodě například. Stejnou symbolickou kvalitu má i zrušení povolení pro stavbu ropovodu Keystone XL. To je ropovod z Kanady do USA. První návrh na jeho stavbu padl v roce 2005. V roce 2008 administrativa George W. Bushe udělila povolení k zahájení prvních stavebních prací. Obama dlouho lavíroval, neboť ropovod se pochopitelně stal terčem protestů z levé části politického spektra a blokovala ho řada žalob. Nakonec v roce 2015 oznámila jeho vláda, že stavbu nepovolí.