Soudcokracie a volby

Ústavní soud (ÚS) politikaří. Zvlášť Pavel Rychetský! Všichni víme, že se Rychetský coby předseda Legislativní rady státu a místopředseda vlády Miloše Zemana osobně podílel na znění zákona, který nyní – po dvaceti letech – ÚS pod jeho předsednictvím (a s jeho hlasem) zrušil jako „neústavní“. Znamená to jediné: Rychetský tehdy jednal v rozporu s ústavou. Co k tomu říct?

1) Rychetský je politický oportunista. Před dvaceti lety měla „jeho“ ČSSD v preferencích přes 20 % a volební zákon ji zvýhodňoval. Teď se pohybuje kolem 7%, takže ji změna vyhovuje.

2) ÚS je nekonsistentní, nepředvídatelný. Ústavu vykládá pokaždé jinak, měří dvojím metrem! Když novelu volebního zákona z dílny „opoziční smlouvy“ (tj. Zemanovu) zažaloval u ÚS prezident Havel, ÚS v ní v roce 2001 zrušil některé „většinové“ prvky (velký počet volebních okrsků), ale třeba součtové klauzule u koalic zůstaly. Teď naopak ÚS klauzuli zrušil.

3) ÚS měl k zaujetí stanoviska 3 roky. Ty zoufale promarnil – zpravodajem zákona byl někdejší komunista a notorický „lenoch“ Jan Filip, pro nějž je 3-letá doba projednávání bohužel standardní.

4) ÚS tím, že rozsudek vynesl 8 měsíců před volbami, vstoupil do arény nejen jako strážce ústavy, ale i jako „politický hráč“. Politické strany „šibeniční lhůtou“, která nemá daleko k „vydírání“, postavil ke zdi: buď zákon hned změníte, anebo volby nebudou a nastane ústavní krize. Ukázkový příklad „soudcokracie“.

5) Argument, kterým se ÚS zaštiťuje – princip rovnosti hlasů a nediskriminace – je do značné míry falešný. Ano, je pravda, že dosavadní systém znevýhodňoval menší strany (mající v preferencích 5=15 % hlasů). Ale princip plné rovnosti hlasů a nediskriminace v čisté podobě nectí žádný volební systém na světě. Nebude ho ctít ani nová úprava u nás, protože 5 %ní klauzuli nutnou, aby strana postoupila do Sněmovny, nikdo nezrušil. Diskriminace lidí volících pidistrany zůstane. Mimochodem – těch pár států, které ji neměly, od ní dávno ustoupily, protože dokonale poměrný systém neumožňuje sestavit funkční a stabilní vládu na celé volební období.

6) Rychetským jsem začal a taky skončím: kdysi byli se Zemanem spojenci. Teď soupeří – Rychetský myslí na prezidentskou volbu, chce se odlišit. Oba politikaří. Zeman – aby ÚS předešel – vyhlásil volby o 6 měsíců dřív, než je zvykem, a tím zavařil rozpočtům politických stran na volební kampaně. A ten druhý jim teď – ve svém vlastním zájmu – hodil granát do arény.

Co říct závěrem? Jasně, není jiné cesty než výrok ÚS respektovat a najít řešení. Najít shodu ve Sněmovně i Senátu zároveň nebude jednoduché. V této zemi není opravdu jednoduché dělat politiku.

Autor je poslancem Evropského parlamentu za ODS, která je členem skupiny Evropských konzervativců a reformistů.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!