Smutný konec jednoho mejdanu

Spekulace vzbudila náhlá rezignace europoslance Fideszu Józsefa Szájera. Ten oznámil, že k 1. lednu končí své působení v Evropském parlamentu i v politickém životě. Zdůraznil, že jeho odchod nemá nic společného se současnou situací strany u lidovců nebo s rozpočtovou pří, v níž stojí na straně vlády, zdůvodnil to únavou a psychickými problémy.
 
Belgická média však přinesla informaci, že Szájer byl účastníkem bruselské party s většinově mužským osazenstvem, na kterou přišla policie kvůli narušení lockdownu, neboť se zde zdržovalo mnoho osob, z nichž policie předvedla a ztotožnila 25. Na party, které se účastnili i diplomaté či administrativní pracovníci parlamentu, se podle médií muži oddávali i sexu a na místě se našly také drogy.
 
Szájer pak informace z Belgie v prohlášení potvrdil, tvrdí nicméně, že na večírku v uzavřeném baru nekonzumoval drogy. Podle Szájerových slov na místě byla nalezena extáze, nabídl se však, že podstoupí test a prokáže, že extázi neměl. K tomu však nakonec nedošlo.  
 
József Szájer je zakladatelem Fideszu z roku 1988 a jedním z nejbližších přátel a spolupracovníků Viktora Orbána. S Orbánem se seznámili v kolegiu Istvána Biba při právnické fakultě ELTE v Budapešti v první polovině 80. let. Na prahu dospělosti Szájera postihla tragédie, když jeho rodiče zemřeli při autonehodě a on musel převzít péči o mladší sourozence. Druhou polovinu 80. let strávil na stipendijních pobytech na univerzitách v Oxfordu a Michiganu, kde studoval práva. Od roku 1990 do roku 2004 byl poslancem, mezi lety 1994 až 2002 předsedou parlamentní frakce Fideszu, od roku 2004 za stranu zasedal v Evropském parlamentu. Odvedl významnou práci na nové maďarské ústavě z roku 2011.
 
Byl respektovaným členem a dlouholetým místopředsedou skupiny Evropské lidové strany, jeho odchod tak byl původně považován za velkou ztrátu pro Fidesz v evropských kruzích. V posledním volebním období však ustoupil do úzadí, na plénu takřka nevystupoval, psal a vydal knihu. Kvůli suspenzi Fideszu u lidovců již nezastával žádné funkce. Podle kolegů se dlouhodobě snažil z parlamentu odejít.
 
Szájer se v roce 1983 oženil se spolužačkou a pozdější soudkyní Tünde Handó, řadu let však žili odděleně. Má dospělou dceru. Ačkoliv jeho homosexualita byla několikrát veřejně diskutovaná, on sám se k tématu nikdy nevyjadřoval. Když jej v roce 2015 označila za homosexuála bývalá stranická kolegyně a lesbická aktivistka Klára Ungár, na rozdíl od poslance a starosty osmého budapešťského obvodu  Mátého Kocsise, který na ni podal žalobu, na její vyjádření nereagoval, stejně jako na sérii článků neonacistického webu Kuruc.
 
Foto: Gergely Vogt / Demokrata
 
Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.
 
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!