Smutná výročí: včera Reagan, dnes Robert Kennedy

Včera jsme si připomněli výročí smrti Ronalda Reagana. Na dnešek připadá výročí zavraždění Roberta Kennedyho, bratra JFK, v roce 1968, kdy byl na nejlepší cestě získat demokratickou nominaci na prezidenta.

Vztah Reagana a Kennedyů nebyl jednoduchý. V roce 1962 Kennedyho ministerstvo spravedlnosti vyšetřovalo na základě antitrustového zákona vztah produkční firmy MCA a  Screen Actors Guild – odborového sdružení pracovníků ve filmu a televizi, jehož byl Reagan kdysi předsedou. Ačkoliv byl ze všech obvinění očištěn, společnost General Electrics, která tehdy Reagana zaměstnávala, ho propustila. Paradoxně tak Kennedy katapultoval Reagana do politiky.

V roce 1967 byl už guvernérem Kalifornie a se senátorem Kennedym se střetl v televizní debatě společnosti CBS o obrazu Spojených států ve světě, který byl telemostem propojený se zahraničními studenty v Londýně, kteří kladli otázky. 

Reagan vyšel z debaty jako jednoznačný vítěz a Kennedy tehdy procedil skrz zuby “ „Kdo mě do tohohle ku*rva dostal?“ Po atentátu na Kennedyho nicméně Reagan ihned napsal jeho ženě Ethel: „Vím, že v tuto chvíli není moc co říct, ale pokud vám mohu jakkoliv pomoci, dejte mi prosím vědět. Naše myšlenky a modlitby jsou s vámi!“ Když se Reagan stal v roce 1981 prezidentem, pozval členy Kennedyho rodiny do Bílého domu, Roberta Kennedyho vyznamenal Kongresovou medailí cti, Rose Kennedyovou (matku Johna, Roberta, Teda a dalších) pozval na oběd a pomohl dětem JFK získat prostředky pro Kennedyho prezidentskou knihovnu.