Smráká se nad Orbánem?

V Maďarsku vyšel první průzkum veřejného mínění zaměřený na podporu chystané volební koalice opozičních stran. Podle tohoto průzkumu od agentury Závecz Research by společnou opoziční kandidátku volilo 40 % ze všech voličů, zatímco Fidesz 36 %. Zbytek by volil někoho jiného či by k volbám nepřišel. V průzkumech mezi voliči rozhodnutými jít k volbám Záveczu vychází kolem 50 % pro Fidesz, součet všech opozičních stran většinou dává kolem 45 %.
 
Ze všech voličů se většinou k Fideszu přiklání třetina, v tomto ohledu tím pádem model nevybočuje. Rozdíl je v podpoře opozice – ta by se dala vysvětlit příklonem části dřívějších nevoličů, které přesvědčil společný postup opozice, nicméně jde o stále lidi, kteří si nejsou účastí u voleb jistí. Koalici plánují vytvořit strany Demokratická koalice, Momentum, Jobbik, socialisté (MSZP) a obě zelené strany LMP a Párbeszéd.
 
Lídři zmíněných stran se zároveň včera dohodli na dalších detailech společného postupu v parlamentních volbách. Do voleb půjdou se společným lídrem vybraným v primárkách a společným programem. Ve všech 106 jednomandátových obvodech nechají voliče v primárkách vybrat společného kandidáta. Primárky by měly probíhat od jara, už 23. října chce opozice představit společného lídra a všech 106 kandidátů. Parlamentní volby se v Maďarsku konají v dubnu 2022.
 
Společná celostátní kandidátka celé opozice se už delší dobu brala za pravděpodobnou variantu, dalším výrazným impulzem k ní byla novela volebního zákona, kterou avizuje Fidesz. Ta by umožnila kandidovat do parlamentu jen těm stranám a koalicím, které mají svého kandidáta v 50 ze 106 jednomandátových obvodů, a to minimálně v různých 9 župách a v Budapešti. Dosud stačilo 27 kandidátů v obvodech.
 
Kandidáti do premiérských primárek zatím nejsou známí, spekuluje se o starostovi města Hódmezovásárhely Péteru Márki-Zayovi, o nezávislém poslanci Ákosi Hadházym nebo europoslankyních Kláře Dobrev a Anně Donáth. Největší šance by ale nejspíš měl primátor Budapešti Gergely Karácsony (Párbeszéd), který je dlouhodobě nejpopulárnější z opozičních politiků. Karácsony ale zatím kandidaturu odmítá.
 
Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.
 
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!