Sledování novinářů a podnikatelů v Maďarsku? O co jde a jak reaguje Fidesz

V Maďarsku mělo podle reportáže mezinárodního investigativního týmu Forbidden stories docházet ke sledování a odposlouchávání několika novinářů, podnikatelů či jednoho opozičního politika pomocí izraelského softwaru Pegasus. Ten vyrábí izraelská firma NSO a prodává jej výhradně státům na boj proti terorismu a dalším typům organizovaného zločinu, a to s povolením izraelského ministerstva obrany.
 
Součástí aktuálního úniku jsou údajně desítky maďarských čísel, a to vedle dalších z několika asijských a afrických států. Orbánova vláda obvinění odmítá, opoziční strany svolaly mimořádné zasedání bezpečnostního výboru parlamentu.
 
Podle článku docházelo ke sledování novinářů Szabolcse Pányiho a Andráse Szabóa z Direkt36, u nichž odposlechy měla potvrdit i forenzní analýza. Dále mělo jít o redaktora HVG.hu Dávida Dercsényiho a ještě jednoho novináře, jenž si nepřál být jmenován. Z podnikatelů měl být sledován Zoltán Varga, majitel nejčtenějšího maďarského webu 24.hu a další byznysmeni, kteří se účastnili setkání ve Vargově domě v roce 2018, a také syn Lajose Simicsky, bývalého Orbánova přítele, později hlavního oponenta. V pondělí Telex informoval, že sledovaným opozičním politikem má být starosta města Gödöllő György Gémesi.
 
Ve vyjádření maďarské vlády se píše, že “o zmíněném sběru dat nemá povědomí,” a že “Maďarsko je právní stát, kde se s každým jednotlivcem jedná dle platných zákonů.” Během dne se vyjádřili vládní politici, ministr zahraničí Szijjártó na tiskovce při setkání V4 sdělil, že “o tomto údajném sběru dát nemá žádné informace”, ministryně pro rodinu Katalin Novák novinářům odpověděla, že zprávami z tisku se nezabývá. Podle Szijjártóa Maďarsko zmíněný program vůbec nepoužívá.
 
Opoziční poslanci János Stummer, Zsolt Molnár a Péter Ungár mezitím svolali zasedání parlamentního bezpečnostního výboru, jeho členové z Fideszu prý zatím nereagovali.
 
Reportéři Direktu36 Szabolcs Pányi a András Szabó / Telex.hu
 
 

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujem