Skotská ministryně rezignovala kvůli zákonu o změně pohlaví: „Svědomí mi to nedovolí“

Skotská ministryně pro komunitní bezpečnost Ash Reganová odstoupila několik hodin předtím, než mělo dojít k hlasování o legislativě, která by lidem ve Skotsku umožňovala změnit si legálně sociální pohlaví pouze na základě zákonného prohlášení.

Politička vládnoucí Skotské národní strany (SNP) uvedla, že jí svědomí nedovolí hlasovat se skotskou vládou a podpořit zákon o reformě uznávání pohlaví.

Tento zákon má umožnit jednotlivcům změnit si sociální pohlaví (rod) pouhým předáním statutárního prohlášení, přičemž věk osob, které se mohou přihlásit do procesu uznávání pohlaví, se sníží z 18 na 16 let.

Rovněž se zkrátí doba, po kterou žadatelé musí žít v novém pohlaví, a to ze dvou let na tři měsíce. Tito jedinci navíc již nemusí předkládat ani lékařskou diagnózu ani důkazy pro své tvrzení.

Ash Reganová. (vláda Skotska)

Návrh zákona, u něhož se očekává, že jej podpoří většina poslanců, nebude vyžadovat, aby žadatel podstoupil operaci nebo hormonální terapii, a také zjednoduší proces změny pohlaví-rodu v rodných listech.

Reganová v dopise premiérce Nicole Sturgeonové uvedla: „Už nějakou dobu jsem velmi pečlivě zvažovala otázku reformy uznávání pohlaví. Dospěla jsem k závěru, že moje svědomí mi nedovolí dnes odpoledne hlasovat s vládou v první fázi návrhu zákona. Proto vám píši, abych rezignovala na svou pozici ve skotské vládě jako ministryně pro komunitní bezpečnost.“

Proti návrhu se postavily také další osobnosti, např. poslankyně SNP Joanna Cherryová, autorka Harryho Pottera J. K. Rowlingová, či ženské a mateřské organizace, s odvoláním se na vážné obavy, jaký dopad bude mít reforma na práva žen a dětí.

Rowlingová podpořila demonstraci proti zákonu, kde na sobě měla tričko označující skotskou premiérku za „ničitelku ženských práv“.

V reakci na rezignaci Reganové Sturgeonová prohlásila: „Jak víte, klíčovým požadavkem ministerského kodexu je kolektivní odpovědnost – zásada nezbytná pro efektivní vládnutí a která platí ve všech záležitostech vládní politiky bez ohledu na problém.“

„Všimla jsem si, že jste mě, ba ani tajemníka kabinetu pro sociální spravedlnost v žádné fázi neoslovila, abyste vyjádřila své obavy ohledně reformy zákona o uznávání pohlaví nebo dnešního hlasování. Nicméně za okolností, kdy ministr není schopen podpořit vládu, je to tak, že jedinou dostupnou možností je rezignace před hlasováním nebo odvolání po něm,“ uvedla skotská premiérka.

Z původního článku newyorské redakce přeložil: O. H.

Převzato z The Epoch Times

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!