Sanders končí!

Kdo vyzve na podzim Donalda Trumpa v souboji o Bílý dům, je po dnešku zase o něco jasnější. Bernie Sanders po sérii trpkých porážek hodil ručník do ringu a uvolnil tak cestu k demokratické nominaci svému největšímu soupeři a aktuálnímu lídrovi primárek Joe Bidenovi. Pokud se nestane něco neočekávaného, v červnu by Bidena měla jako kandidáta Demokratické strany potvrdit stranická národní konvence. Ač pro Sanderse tímto krokem fakticky předvolební aktivity končí, má před sebou ještě jeden nelehký úkol – přesvědčit vlastní voliče, aby svůj hlas v listopadu dali Bidenovi.

Ač oba kandidovali za jednu stranu, reprezentovali Biden a Sanders diametrálně odlišné frakce v rámci Demokratické strany. Biden (stejně jako před čtyřmi lety Hillary Clintonová) je přímo ztělesněním establishmentu. Za léta v politice je stranickými strukturami doslova prorostlý a je spíše středovým politikem, který opakovaně ukázal, že je schopný často velkých kompromisů.

Sanders byl oproti tomu vždy rebelem, který stojí mimo systém, a neústupně trvá na mnohdy radikálních a obzvlášť v americkém kontextu pro mnohé nepředstavitelných názorech a ideálech. Část Američanů ho za to zbožňovala, protože podobně jako Trump i Sanders sliboval svěží vítr, zboření stávajících pořádků a „vyčištění bažiny“. O to těžší pozici teď bude mít, pokud se rozhodne přispět k tomu, aby se demokratičtí voliči sešikovali za Bidenem. Jeho skalní fanoušci totiž nemohou Bidena vystát skoro stejně, jako se jim protiví Trump.

Když se vrátíme k americkým prezidentským volbám před čtyřmi lety, mnoho Sandersových voličů se rozhodlo – poté, co ho z boje o demokratickou nominaci vyřadila Clintonová – pro strategii „Bernie or Bust“ tedy „Bernie nebo nic“. K volbám buď nešli, nebo dokonce svůj protisystémový hlas odevzdali Trumpovi. Stejný scénář reálně hrozí i letos, kdy se příkop mezi levicovými a středovými demokraty ještě více prohloubil.

V Bílém domě sice Sanders už zřejmě definitivně (iluze o tom, že by ve svých 82 letech opět zkusil kandidaturu, si nejspíše nedělá ani on sám) své schopnosti nepředvede, má ale jedinečnou šanci dokázat celému světu, že je politikem s velkým P, když potlačí své ego a pomůže Demokratické straně získat post prezidenta, ať už bude kandidátem kdokoliv.

Jak dopadne finální souboj Bidena s Trumpem je ve hvězdách. Do poměrně suverénního postavení úřadujícího prezidenta hodila vidle vyšší moc a i mnozí Trumpovi fanoušci přiznávají, že si v koronavirové krizi počíná těžkopádně. Lepší příležitost si Biden asi ani nemohl přát. Už teď je jasné, že americká ekonomika utrpí velkou ránu, plán její obnovy by tudíž mohlo být jedním z témat, které budou rozhodovat o výsledcích prezidentských voleb. Trump i Biden tak mají o čem přemýšlet. 

V rámci vzájemné spolupráce přebíráme z info.cz

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!