Rytíř proti Covidu. V Avignonu…

Asi 400 lidí ustrojených do dobových kostýmů se vydalo na protestní pochod ulicemi historického města Avignon. Jejich cílem bylo poukázat na těžkosti, kterým čelí neziskové organizace zabývající se dobovou kulturou a šermem v době pandemie. Pro našince se to může zdát jako nepochopitelné a přehnané extempore, ale je nutné si uvědomit, že Francie a konkrétně město Avignon má dlouhou tradici v udržování dobové kultury právě prostřednictvím stovek organizací.

Sobotní Avignon se tak stal dějištěm velice pozoruhodné demonstrace, na které šlo zahlédnout celou řadu pitoreskních postaviček, včetně Vikingů, rytířů, pirátů, čarodějnic a sokolníků.  Pochodu se neúčastnili pouze nadšenci a dobrovolníci, ale i řada profesionálů, pro které jsou středověká řemesla, šerm a simulace dobových bitev existenční otázkou. Celá manifestace se nesla spíše v dramatickém než agresivním duchu. Protestující provolávali hesla jako „Vyhoďte britskou mutaci z Francie!“ „Já jsem čarodějka, mám zemřít na hranici a ne hlady.“ Živá historie jsme my, nedovolte nám zemřít hlady.“ „Kultura není jenom opera a balet.“

Lidé v kostýmech podle agentury AFP tvrdí, že jejich živobytí je v ohrožení podobně jako další profese navázané na turistický ruch. „Mnoho sdružení se rozpadá a tohle je spíš výkřik tísně, chápeme, že v tom nejsme sami, ale tohle je celý můj život,“ řekl agentuře AFP jeden z organizátorů středověkého festivalu Rose d’Or. Podle ostatních je to pomalé umírání v agonii, jelikož řada organizací přežívala díky prodeji turistických suvenýrů, organizací večírků se středověkou tématikou a prodejem drobných potřeb do domácností. „Je důležité, abychom tu dnes byli všichni, je to už déle než rok, co nesmíme vykonávat svoji profesi, takhle se dál žít nedá. Já se například starám o celé hejno sokolů a ty budu muset prodat, nebo utratit, pokud neseženu peníze na jejich stravu,“ tvrdí Isabella Corci, ředitelka společnosti sokolníků v Alès.

Celá demonstrace vyvrcholila před bývalým papežským palácem v centru historického města.

Autor je historik.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!