Rush Limbaugh (1951-2021)

 V sedmdesáti letech podlehl rakovině plic legendární rozhlasový konzervativní komentátor Rush Limbaugh – muž, který revolučním způsobem změnil americkou mediální scénu. Jeho show poslouchaly na celkem šesti stovkách stanic po celé Americe desítky milionů Američanů. Loni mu prezident Trump udělil nejvyšší americké civilní vyznamenání – Prezidentskou medaili svobody. Rozsáhlé nekrology o něm přinesly všechny americké televizní stanice, včetně liberálních jako je CNN, ABC nebo MSNBC.

Limbaugh byl prvním, kdo koncem 80. let přišel s konceptem vyhraněné názorové žurnalistiky – a to stylem „jako se mluví doma“.  A někdy také „jako se mluví v hospodě“. Mluvil zkrátka tak, aby to obyčejný člověk pochopil a aby ho to bavilo. Zábavně, přímo a někdy i dost drsně. Václav Komora o něm před několika lety napsal v Konzervativních listech:  „Jeho osobnost je projevem svérázného talentu, který si vymyslel svou specifickou cestu formátu komentované zpravodajské show na zanedbávaných středních vlnách vysílání a potom na ní strhnul půl Ameriky. Jeho úspěch je však podložen úžasnou pracovitostí – jak uvádí na příkladu svých cestovních kampaní ve zmíněném článku – a také trénovanou schopností rozebírat informace a vyvozovat z nich bystré závěry. Od počátku pochopil, že je třeba přitáhnout širší publikum zábavnou formou podávání informací a vsadil na vtip, humor a zejména na satiru. Takže je někým přezíravě označován za pouhého baviče“

Své počátky v roce 2015 popsal takto: „Když jsem před osmadvaceti lety přišel do New Yorku, abych zahájil svůj národní rozhlasový program, toužil jsem, aby se stal v zemi tím nejposlouchanějším. Národní vysílání tehdy zahrnovalo tři televizní sítě a CNN. Bylo zde 125 radiostanic vysílajících mluvené slovo – se svým programem jsem začal na 56 z nich. Žádné se nikdy nepodařilo uplatnit celonárodně nějaký denní pořad a mně předpovídali totéž.“

Jenže stal se opak a z Rushe se stala celebrita první kategorie. Stačil mu k tomu přitom mikrofon a malé studio. A taky vytrvalost. „Abych postavil své vztahy s přidruženými radiostanicemi na solidní základy, strávil jsem během prvních dvou let své rozhlasové práce každoročně 45 víkendů na cestách“

Jeho pořad trval tři hodiny, pět dní v týdnu. Ačkoliv byl původně DJ, neplýtval časem na hudbu. A taky na interview s politiky či celebritami. Místo toho se baví se svými posluchači, naslouchá jejich problémům a probírá je s nimi.

Limbaugh vedl stejně impulzivní život jako byly impulzivní jeho rozhlasové show. Ve dvaceti odešel z vysoké školy, kterou nikdy nedokončil. Byl čtyřikrát ženatý, ale bezdětný. V roce 2003 se přiznal k závislosti na uklidňujících lécích (policie ho zadržela pro jejich držení bez předpisu) a podstoupil odvykací kůru. Dlouho o něm nikdo netušil, že je prakticky hluchý a slyší jen díky silnému naslouchacímu zařízení.

Rushi, RIP…

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 . Děkujeme!