Rozhodnutí kanadského soudu / Jordan Peterson musí podstoupit „převýchovu“ za příspěvky na sociálních sítích

Některé z příspěvků, které byly vyhodnoceny jako nenávistné, obsahovaly kritiku premiéra Justina Trudeaua či genderové teorie.

Tříčlenný senát ontarijského soudu jednomyslně rozhodl, že Jordan B. Peterson, populární psycholog a spisovatel, musí absolvovat kurz týkající se komunikace na sociálních sítích, informoval časopis The European Conservative.

Soud zamítl odvolání psychologa proti rozhodnutí Kolegia psychologů, které je kontrolním orgánem psychologických profesí v Ontariu a stanovuje standardy pro poskytování psychologických služeb. Ten v únoru rozhodl, že Petersonovi odebere licenci psychologa za „nenávistné chování“ na sociálních sítích, pokud neabsolvuje kurz „profesionální komunikace“, který si bude muset zaplatit sám.

Některé z Petersonových příspěvků na sociálních sítích, které byly vyhodnoceny jako nenávistné, obsahovaly kritiku kanadského premiéra Justina Trudeaua a postupu kanadské vlády při řešení situace během pandemických protestů. V jiných příspěvcích Peterson napsal, že rozšířené přijetí genderové teorie je projevem hroutící se společnosti, či použil takzvané „deadnaming“ (uvedení původního jména) herečky Elliot Pagové (před tranzicí Ellen Pageové).

Peterson se následně ohradil, že posuzování vhodnosti politických komentářů není v kompetenci kolegia, jehož verdikt porušuje jeho právo na svobodu projevu. Soud toto odvolání zamítl s tím, že regulace profese ve veřejném zájmu do kompetence kolegia spadá.

„Nařízení není disciplinární a nebrání doktoru Petersonovi vyjadřovat se ke kontroverzním tématům: má minimální dopad na jeho právo na svobodu projevu,“

– uvedl soudV rozhovoru pro Toronto Sun Peterson uvedl, že je rozhodnutím „ohromen“ a v případě potřeby se odvolá až k Nejvyššímu soudu. „Jsem zklamán spíše jako občan Kanady než z osobní perspektivy,“ řekl. Peterson již není praktickým lékařem, ale chce si ponechat licenci. „Nejsem ochoten mlčet kvůli vládním nařízením,“ dodal.

Pro Fox News uvedl, že se pokusí nahrát všechna školení, která mu soud nařídil.

„Udělám vše pro to, abych toho zveřejnil co nejvíce. Dělám to od začátku. Zveřejnil jsem všechny dokumenty obsahující obvinění, která proti mně škola vznesla. Chci, aby to bylo zcela transparentní a aby veřejnost sama rozhodla, kdo se tu chová neprofesionálně.“

Peterson dodal, že svá prohlášení, zejména ta, která se týkala zhoubného vlivu transgenderové ideologie na mladé lidi, neodvolá.

“ Na sociálních sítích vyjadřuji své názory v rámci své profesní činnosti. Co se týče například komentářů o Ellen Pageové, ani trochu se mi nelíbí, co sadističtí chirurgové dělají nezletilým. Také se mi opravdu nelíbí, když narcistické celebrity ukazují svá nová, chirurgicky vylepšená těla a lákají tak mladé ženy, aby se také nechaly sterilizovat a zmasakrovat. Myslím, že všichni terapeuti mají profesní povinnost dát jasně najevo, že toto je naprosto nepřijatelné.“

Převzato z postoj.sk

Překlad původního textu: Redakce KN

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme