„Vzpoura maminek“ v San Franciscu

Tahle školní rada byla moc i na jedno z nejlevicovějších měst v USA.  Voliči v San Franciscu z ní odvolali tři největší progresivisty. Je to triumf rozumu proti propagátorům vymývání mozků dětí woke ideologií a také proti snaze pod záminkou covidu udržet školy co nejdéle zavřené. Více než 70 % voličů (celkem 130 000) dalo jasně najevo, že si přeje normální výuku v normální škole.

Místo toho ale školní rada prosazovala plán na přejmenování 44 veřejných škol pojmenovaných po osobnostech, jako jsou George Washington, Thomas Jefferson, Dianne Feinsteinová a Abraham Lincoln, přičemž jeden člen rady dokonce prohlásil, že prezidentovi, který osvobodil americké otroky, „na černých životech nezáleželo“. Školská rada se také otevřeně rasisticky vysmívala největší nebělošské skupině ve městě – Asiatům, kteří tvoří více než třetinu obyvatel města. Nyní odvolaná místopředsedkyně rady Allison Collinsová jednou napsala dlouhé vlákno na Twitteru, v němž obvinila Američany asijského původu, že používají „bělošské supremacistické myšlení, aby se asimilovali a ‚dostali dopředu'“, a přirovnala je k tzv. house nigger – tedy černošským otrokům, kteří v době otrokářství měli privilegované postaven domácího služebnictva.

Takhle dopadli tři nejlevicovější členové školní rady v San Franciscu. Odvoláni poměrem 72. 75 a 79 procent hlasů…

A byli to právě asijští voliči, kteří se aktivizovali – rozzuření jednak výše uvedeným a jednak tím, že školy v San Franciscu měly nejhorší výsledky v celé Kalifornii. Asijským rodičům přitom záleželo na dobrých výsledcích svých dětí, aby se dostaly na co nejlepší univerzity. Heather Gonzalesová, rodačka ze San Franciska s dlouholetými vazbami na kalifornské demokraty, to označila  za „vzpouru maminek“: „Byly to maminky všech ras, které říkaly, že už toho mají dost.“

Bylo by však chybou považovat hlasování v San Francisku za ojedinělý případ. Ve skutečnosti je to součást rozšiřujícího se odporu občanů proti chaosu ve velkých městských aglomeracích. V listopadu loňského roku odvolali voliči v  Seattlu, městě se stejně levicovou orientací jako San Francisco, svého městského prokurátora a zvolil umírněného republikána. Letos v červnu mohou sanfranciskí voliči také odvolat svého ultralevicového okresního prokurátora Chesu Boudina a také v Los Angeles vzniká hnutí za odvolání radikálního prokurátora, který chrání zločince místo obětí.

Kritické je, že se nejedná pouze o vzpouru bělochů nebo Asiatů; afroameričtí voliči, kteří odmítají agendu krajní levice, obecně podpořili více policistův ulicích. V Houstonu se černošští politici, jako například starosta Sylvester Turner, postavili za policisty proti převážně bílým progresivním aktivistům. Podobně Buffalo, kde téměř 40 % obyvatelstva tvoří černoši, letos odmítlo socialistického kandidáta, který zvítězil v demokratických primárkách, a znovu zvolilo pomocí hlasovacích lístků svého centristického afroamerického starostu. Také mezi Latinoameričany si konzervativnější kandidáti získali přízeň jak v Miami, tak ve městech na jihu Texasu.

Nejedná se přitom o republikánské nebo konzervativní hnutí, jako spíš o umírněné centristy. Být v posttrumpovské éře republikánem v městském prostředí je stále příliš toxické. Greg Youngkin zvítězil ve Virginii převážně na bílých předměstích a nedokázal se výrazně prosadit v černošských komunitách Virginie. Rick Caruso, developer kandidující na starostu v Los Angeles, se raději do voleb zaregistroval jako demokrat. I posun do středu v městských oblastech je ale potěšitelný a snad zpomalí úpadek velkých amerických měst.

S využitím článku v Unherd.com

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!