Region na křižovatce – střední Evropu čekají významné energetické změny

Ruská agrese proti Ukrajině, která rozvrátila evropský energetický systém, nutí středoevropské státy, aby změnily svou politiku. Odklon od ruských surovin a přechod na energetiku jsou hlavními hnacími silami změn. Jaké zdroje energie budeme v budoucnu využívat? Jak můžeme zajistit energetickou bezpečnost v regionu? O těchto otázkách budou 12. října diskutovat odborníci, politici a zástupci energetických společností z regionu v CEVRO Institutu v Praze v rámci konference „Střední Evropa tváří v tvář současným energetickým výzvám“.

Mezi hosty jsou mj. europoslanci Alexandr Vondra a Zdzisław Krasnodębski, zmocněnec polské vlády pro strategickou infrasturkturu Matesz Berger, český velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška či šéfové velkých podniků: Tomasz Wiatrak z Orlen Unipetrol, Marcin Chludziński z těžebního gigantu KGHM nebo Pavel Cyrani, mistopředseda představenstva ČEZ, šéf ČEPS Martin Durčák nebo prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

„Polsko-česká konference v Praze o energetické politice ve střední Evropě se koná v době, kdy náš region čelí v této oblasti vážným výzvám. Válka na Ukrajině, ruské vydírání plynem a zmatky kolem klimatické politiky Evropské unie způsobily, že poprvé od druhé světové války je energetická bezpečnost našeho kontinentu ohrožena. Reálně hrozí energetická chudoba, která se týká milionů lidí. Tento úkol je obzvláště obtížný pro země střední Evropy, jejichž hospodářství je z velké části založeno na fosilních palivech a které mají relativně málo obnovitelných zdrojů energie“, říká Grzegorz Górny, prezident Nadace Polska Wielki Projekt, která akci iniciovala.

Českým spoluorganizátorem konference je Centrum translatantických vztahů CEVRO Institutu. „S Polskem sdílíme mnohé společné výzvy v oblasti energetické krize, které by mohly a měly vyústit do intenzivnější spolupráce v hledání společných regionálních a celoevropských řešení“, říká předseda Rady PCTR a europoslanec Alexandr Vondra.

Konferenci zahájí ve středu 12. října ve 13:00 místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Skopeček. Poté budou následovat tři panely, které se budou postupně zabývat evropskou politikou tzv. Zeleného nového údělu, energetickou dimenzí krize vyvolané ruskou agresí na Ukrajinu a budoucností energetiky ve střední Evropě.

Hlavními partnery konference jsou ORLEN Unipetrol a KGHM Polska Miedź. Je pořádána ve spolupráci s polským velvyslanectvím a Polským institutem v Praze. Mediální záštitu nad akcí poskytlo Auditorium 17. Projekt je financován ze státního rozpočtu v rámci soutěže ministra zahraničních věcí Polské republiky „Veřejná diplomacie 2022“.

Více o akci: https://www.facebook.com/events/3047987705423652

Registrace na pctr@vsci.cz do 10.10.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč