Realita versus sliby: svět stále zvyšuje těžbu fosilních paliv

Realita versus sliby: svět stále zvyšuje těžbu fosilních paliv. Uhlí minimálně do roku 2030, ropy a plynu do roku 2050. To nejsou slova nějakého „popírače klimatické změny“, ale citát ze zprávy agentury OSN pro životní prostředí. Vyšla 8.listopadu 2023.

„Production Gap Report“ vydává UN Environment Programme každoročně od roku 2019. Stojí za přečtení – ať už se v debatě o klimatu nacházíte na kterékoli straně. Popisuje svět takový, jaký je. Ne, jaký si ho Evropa chce vysnít.

Základní sdělení: mnoho zemí světa se sice zavázalo být v polovině tohoto století „CO2 neutrální“, ale realita je přesně opačná. Těžba fosilních paliv bude minimálně do roku 2030 stoupat – a ani poté nebude nijak strmě klesat.

Zde všechna paliva pohromadě:



Produkce ropy: auta na elektřinu mohou zpomalit růst spotřeby po roce 2030, ale výroba plastů zůstává vysoká – a bez ropy se neobejde.



Těžba zemního plynu poroste podle OSN nejvíce.



Jediná oblast, kde OSN předpokládá po roce 2030 pokles těžby, je uhlí.



Mimochodem, „Production Gap 2023“ se soustředí na dvacítku zemí s největší těžbou fosilních paliv. Sedmnáct z těchto dvaceti přijalo závazek „klimatické neutrality“. Jen tři státy, Německo, Norsko a Spojené království, zatím tento slib plní. Nikdo jiný.

Autor je vládním zmocněncem pro energetickou bezpečnost. Převzato z jeho X.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!

200 Kč500 Kč1000 Kč


Zdroje: @UNEP, @SEIresearch

Zprávu vydává United Nations Environment Programme (UNEP), sídlící v Nairobi v Keni: unep.org/resources/prod

Přímý odkaz: productiongap.org, productiongap.org/2023report/#R2

Zprávu dává dohromady Stockholm Environment Institute, sei.org