Rasové štvaní ve Virginii neuspělo

Místní volby ve Virginii vyhráli republikáni. Demokratům sebrali guvernéra, zástupce guvernéra, místní variaci na ministra spravedlnosti i dolní komoru. V demokratické Virginii, kde loni v prezidentských volbách zvítězil Joe Biden o více než 10 procent, patrně zafungoval faktor Bidenovy nepopularity.
 
Guvernérem se stal navíc republikán „trumpovského střihu“, ještě před rokem neznámý Glenn Youngkin, jehož Trump v kampani osobně podpořil.
 
Jedním z velkých témat byl republikánský boj proti tzv. critical race theory, marxistické nauce, jejíž proponenti tvrdí, že společnost trpí systemickým rasismem, který prostupuje všemi oblastmi společnosti, institucemi i mezilidským soužitím, a postihuje již batolata. CRT chtějí vyučovat ve školách, což odmítá část rodičů a republikáni, kteří tvrdí, že cílem antirasistů minulého století bylo rasu vymazat, zatímco CRT dělá pravý opak, když vše vidí pouze jejím prizmatem a v některých oblastech kupodivu dochází ke stejným názorům, jako mají rasisté (například, že „bílí“ rodiče si nemají adoptovat černé děti). Aktivním rodičům se už v řadě míst podařilo CRT ze škol vyhnat.
 
Kandidát Youngkin proti CRT bojoval, na což jeho demokratický soupeř reagoval větou: “I don’t think parents should be telling schools what they should teach” (Nemyslím si, že je úkolem rodičů říkat školám, co mají učit). Youngkinova kampaň pak vytvořila úspěšný brand “Parents Matter“ (Na rodičích záleží). Demokraté se zmohli jen na obviňování z rasismu.
 
Zatím z vůle voličů na pozici lieutenant governor ve Virginii poprvé usedne černoška, republikánka Winsome Searsová (na úvodní fotografií s manželem a dcerami), která kandidovala s Youngkinem.
 
Žena původem z Jamajky přicestovala do USA se svým otcem v šesti letech. Otec měl po příjezdu v kapse v přepočtu asi čtyřicet korun a nechával se zaměstnávat na jakékoliv práce. Searsová vyrůstala v nejhorších čtvrtích newyorského Bronxu. Sloužila u námořní pěchoty jako elektrikářka a vedla vlastní přístřešek pro bezdomovce. S manželem Terrencem má tři děti, z čehož jedna dcera i se dvěma vnoučaty zemřela při autonehodě.
 
Své předpokládané vítězství označila jako „boží dílo“, protože měla „chatrný štáb, velmi málo peněz“ oproti soupeřce. Svým voličům slíbila „bezpečnější čtvrti, bezpečnější komunity a dobré vzdělání pro naše naše děti“.
 
„Pokud jste si nevšimli, jsem černoška. A černá jsem byla celý život, ale o tom to není,“ řekla shromážděným příznivcům.
 
 
 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč