Rasisty si hledejte jinde!

Po utkání pražské Sparty proti skotským Glasgow Rangers lze konstatovat, že boj proti rasismu se v některých západních zemích zcela vymkl kontrole. Šílení aktivisté, kteří spatřují rasismus i v černé školní tabuli, útočí, šikanují a napadají každého, kdo s jejich psychopatickým viděním světa nesouhlasí.
 
Jedním z lídrů posledních dnů je advokát fotbalisty Kamary Aamer Anwar, který znovu a znovu vyvolá rasovou nenávist. Nejezděte do Prahy! Půjde vám tam o život! Kydal špínu bez jediného důkazu advokát pákistánského původu, který by v normálně fungující společnosti musel dávno přijít o advokátní licenci.
 
Jenže „patřit na západ“ dnes znamená vedle nesporných výhod i to, že lidé typu typu Aamera Anwara se objevují v politice, v médiích, na univerzitách, v klíčových pozicích, v nichž rozhodují o toku peněz a ovlivňují veřejné mínění.
A tak se stane, že je bez jediného důkazu odsouzen fotbalista, který je veřejně označen jako rasista a presumce neviny nikoho nezajímá. UEFA následně vynáší drtivý trest, protože rasismus přeci nechceme.
 
Rasisty teď Skotové udělali i z dětí, které včera fandily na pražské Letné. Na Kamaru se při zápase pískalo a bučelo, což je jev, který zažívají i mnozí další „oblíbenci“ fanoušků na různých stadionech. U nás třeba David Limberský nebo Ladislav Krejčí mladší.
 
Kamara nyní k těmto „oblíbencům“ patří také. Ne však kvůli barvě pleti, ale kvůli neprokázaným obviněním proti Ondřeji Kúdelovi, kvůli směšnému trestu za brutální faul Kemara Roofea na gólmana Koláře, a kvůli hysterii a nenávistné kampani, kterou vede Kamarův právník.
 
Největší odezvu dětského hlediště vyvolala červená karta, kterou rozhodčí Kamarovi udělil patnáct minut před koncem zápasu. Na českých sociálních sítích nejprve dominovaly vtípky, že teď bude z rasismu obviněn i rozhodčí a pískající děti. Jenže ono se to za pár hodin stalo realitou: „Urážky vůči Kamarovi zastínily prohru Rangers v Evropské lize. Pro finského reprezentanta šlo o další těžko pochopitelný a řešitelný večer. Po celé utkání byl hanebně terčem útoku z tribun. Jeho posledním činem bylo, že se stal obětí žalostného rozhodnutí tureckého rozhodčího,“ „uvedl web deníku The National. „Rasismus byl deprimujícím pozadím tohoto zápasu,“ dodal server BBC. Nesměl chybět Anwar s prohlášením, že je šokující, že i děti jsou rasisté a přidal se i kdysi respektovaný Steven Gerrard, který svými poznámkami typu „případný rasistický projev by mě v Praze nepřekvapil“ opakovaně vytváří atmosféru xenofobie.
Sparťanská facebooková stránka byla zaplavena stovkami nenávistných komentářů skotských fanoušků, kteří obviňovali děti, Čechy a občas i celou východní Evropu z rasismu.
 
Česká odpověď? Stejně, jako se před časem Češi semkli kolem slávistického obránce Ondřeje Kúdely, stejnou podporu nyní dostává i pražská Sparta, která dnes vydala ostré prohlášení: „Je naprosto neuvěřitelné, že po zápase musíme sledovat útoky na nevinné děti a čelíme neopodstatněným obviněním z rasismu. Urážení dětí v online prostoru i v médiích je neakceptovatelné, zoufalé a směšné. Přestaňte útočit na naše děti! Náš klub bude děti, naši budoucnost a naši pýchu, hrdě bránit. Osočování dětí v online prostoru je mimořádně zbabělé,“ píše mj. letenský klub.
 
Až se budou příště hrát zápasy na klubové či celostátní úrovni proti skotským týmům, je jisté, že budou plát vášně podporované osobami typu Aamera Anwara či Stevena Gerrarda. Bude to jen dalším smutným důkazem, že skutečný rasismus není v těch, na které tito lidé ukazují. Ale je hluboce zakořeněný v nich samotných, i v části společnosti, která ho vidí za každým rohem.
 
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujem