Rakušanův „marketing strachu“ a Zdechovského „fakt jako dobrej migrační pakt“

Vít Rakušan shazuje politiky, kteří při debatě o migračním paktu hovoří o nebezpečí nelegální migrace, že používají „marketing strachu“. Konkrétně zde europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL). Jakoby problém účelově zesilovali a zbytečně strašili občany jen proto, aby získali politické body. Těžko hledám pro takovou „argumentaci“, která je ale u progresivistů běžná, jiné slovo než přidrzlost.

Vít Rakušan dokonce říká, že to, co potřebujeme, je „solidární celoevropský postup“. Nenechme se mýlit. Pojem „celoevropská solidarita“ je zkratka pro sdílení migrační zátěže mezi členskými státy. Neznamená to sice automaticky migrační kvóty (může jít o vzájemnou finanční pomoc), ale rozhodně je to může znamenat (a podle mého také znamená). V každém případě z toho vyplývá, že i státy, které migrační katastrofu nezpůsobily, tedy i Česká republika, mají podle Víta Rakušana nést její důsledky. Tohle je podle pana ministra to hlavní, co my, tedy i naše země, v oblasti migrace potřebujeme…? K neuvěření.

Vraťme se k pojmu „marketing strachu“. Je-li argumentace zjevným nebezpečím masové migrace „marketingem strachu“, čím je obhajoba cenzurních praktik ruským nebezpečím? Ta pro Víta Rakušana není marketingem strachu…? Aby bylo jasné, bezpečnostní rizika vyplývající z chování Ruska zejména v posledních dvou letech jsem nikdy nezpochybňoval a ani nyní je nezpochybňuji. Zpochybňuji však jejich zneužívání například pro umenšování prostoru pro svobodné vyjadřování.

Samozřejmě, na vodě je i argumentace Tomáše Zdechovského. Ten na CNN Prima News řekl, že bude na Víta Rakušana naštvaný, pokud teď nevyjedná „fakt jako dobrej migrační pakt“.

 

Pan poslanec Zdechovský sice, abych k němu byl spravedlivý, nikdy nepatřil mezi nějaké fanoušky migračního paktu, ale k tomuto jeho výroku mám několik poznámek:

1) Migrační pakt je už v takové fázi schvalování, že do jeho textu již nelze zasáhnout (připomínám, že ve čtvrtek 8. února už byl ve finální podobě schválen velvyslanci členských států). Možná, pokud by se jej podařilo na Radě EU potopit, možná pak by to šlo. Ale bez toho určitě ne.

2) Přestože pan poslanec Zdechovský, jak jsem napsal, nikdy nebyl fanouškem paktu, nebyl nikdy ochoten otevřeně přiznat, že migrační pakt obsahuje skutečné migrační kvóty, že obsahuje mechanismus povinného přerozdělování migrantů, který jsem popsal zde. Je poslancem Evropského parlamentu, má na to čas, lidi a prostředky a nemělo by mu dělat potíže si pakt do hloubky zanalyzovat. Přesto se této otázce se, pokud je mi známo, vždy vyhnul.

3) Pan poslanec Zdechovský je politicky součástí vládní koalice, protože jeho KDU-ČSL je vládní stranou. Nese-li vláda odpovědnost za to, že pakt významně pomohla dostat do finále, nese ji svým dílem také pan poslanec Zdechovský. Nikdy otevřeně proti paktu nevystoupil.

4) Tvrdit, že nyní, těsně před závěrečným hlasováním, může ještě Vít Rakušan nějak vyjednat „fakt jako dobrej migrační pakt“, je naprostý nesmysl. Teď už lze jen být proti a během nadcházejících týdnů se mezi členskými státy pokusit sehnat dost hlasů proti, aby pakt nebyl schválen. Jenže to Vít Rakušan nikdy neudělá, protože by popřel poslední dva roky své politiky.

5) Migrační pakt je naprosto zásadní hrozba. Už nemá význam řešit, co v této věci udělá Vít Rakušan. Ale co udělá třeba pan poslanec Zdechovský, když jde o tak mnoho…?

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč