Rakouští politici se znovu pustili do českého jádra

Rakouští politici kritizují to, že Česko plánuje rozšíření jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Zelení, kteří jsou členem vládní koalice na spolkové úrovni, nebo hornorakouský hejtman Thomas Stelzer to považují za bezpečnostní riziko, napsala agentura APA. Česko chce své jaderné elektrárny rozšířit až o čtyři bloky.

Rozšíření českých jaderných elektráren je masivní riziko pro nás všechny. Jde to proti všem snahám přejít na zdroje energie šetrné vůči životnímu prostředí,

řekl hornorakouský hejtman Stelzer a dodal, že je potřeba nasadit všechny dostupné prostředky k tomu, aby bylo rozšíření jaderných elektráren zastaveno. Spolková vláda by podle Stelzera měla proti tomu „s rozhodností vystoupit“.

Také šéf sociální demokratů v Dolních Rakousích Sven Hergovich považuje budoucí rozšíření jaderných elektráren „za obrovské ohrožení pro obyvatele“ tohoto regionu. Jde podle něho o „ránu pro rakousko-české vztahy“ a žádá, aby ministerstvo zahraničí ve Vídni kvůli tomu předvolalo českého velvyslance.

Nehledě na to, že elektřina z jádra je drahá a nebezpečná, je neúnosné, že evropské státy v době klimatické krize v roce 2024 prosazují tento zastaralý a vůči klimatu škodlivý zdroj energie, a brzdí tak rozvoj obnovitelé energie,“

řekl poslanec rakouského parlamentu za Zelené Martin Litschauer

Rakousko více než tři čtvrtiny elektrické energie vyrábí z obnovitelných zdrojů, z toho ve velké části využívá vodní elektrárny. Jadernou elektrárnu na svém území nemá, v listopadu 1978 se Rakušané těsně před uvedením jaderné elektrárny Zwentendorf do provozu v referendu vyslovili proti jejímu spuštění. Rakousko se trvale zřeklo výroby energie z jádra a patří k nejhlasitějším kritikům jaderné energetiky v EU.

Zároveň je však země závislá na dovozu elektřiny. Dováží ji mj. i z Česka, kde se většina elektrické energie vyrábí právě z jádra a uhlí.

Převzato z iUhli.cz

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč