Putin vybudoval potrubí do německé politiky

Ilustrační foto

Zemní plyn už z Ruska do Německa neproudí. Stále však zůstává mnoho otázek, jak velký vliv měl Kreml na Berlín prostřednictvím plynovodu Nord Stream, napsal server Deutsche Welle.

Na jaře 2022 našel daňový úředník dokumenty týkající se daru 20 milionů eur (zhruba půl miliardy korun) z Ruska německé klimatické nadaci. Ta byla založena na žádost premiérky spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko Manuely Schwesigové ze sociální demokracie (SPD) na začátku roku 2021, tedy v době, kdy dokončení Nord Streamu 2 ohrožovaly americké sankce.

Tato nadace měla krycí poslání,“ řekl nedávno v Bundestagu Mario Czaja, generální tajemník opozičních křesťanských demokratů (CDU). „Namísto ochrany klimatu šlo o to, aby byl Nord Stream 2 za každou cenu uveden do provozu, obešly se případné sankce a připravila se cesta k podnikání pro ruskou státní společnost.“

To, co říká Czaja, je nesporné. Jeho CDU byla v té době v koaliční vládě s SPD v Meklenbursku-Předním Pomořansku a také podpořila spuštění nadace při hlasování v zemském parlamentu. Dnes CDU přiznává, že to byla chyba.

Mario Czaja (převzato z: https://www.mario-czaja.de

Nadace tehdy převzala výstavbu plynovodu, takže zadávala zakázky a platila firmám za jejich práci. Zakoupila také „modrou loď“, která sloužila k upevnění potrubí plynovodu na dno Baltského moře.

Kromě toho nadace nakoupila také akcie lodního makléře, nářadí a vozidla, jako jsou kolové nakladače a stroje. Přibližně 80 společností přestalo pro Nord Stream pracovat, ale pokračovaly v práci jako subdodavatelé nadace. Objem zakázek činil 165 milionů eur.

Nadace neměla jiný účel než působit jako generální dodavatel Kremlu, jako Putinova dlouhá ruka, a připravovat půdu pro podnikání ruské státní korporace,“ řekl Czaja v Bundestagu. Jen z tohoto důvodu podle něj Gazprom věnoval nadaci dar ve výši 20 milionů eur.

Kritiku CDU sdílí i neoliberální Svobodní demokraté (FDP), nejmenší strana ve spolkové koaliční vládě Olafa Scholze.

Hlavní otázkou je, „jaká očekávání Kreml“ s platbou spojoval, uvedl Hagen Reinhold, poslanec Bundestagu za FDP z Meklenburska-Předního Pomořanska. „Kdo vážně věří, že 20 milionů eur bylo převedeno z Gazpromu na tuto nadaci, aby vytvořila louky s mořskou trávou v Baltském moři? Tomu nevěří nikdo!


Schwesigová pod tlakem

Podle Schwesigové byly peníze vždy určeny pouze na neziskovou činnost nadace, tedy na ochranu klimatu a životního prostředí. To však nikdy nebylo písemně vyjádřeno. Podle ní šlo o soukromou dohodu s šéfem společnosti Nord Stream 2 Matthiasem Warnigem, který jednal jménem Ruska.

Warnig je barvitá postava. Bývalý agent tajné služby Stasi v komunistické Německé demokratické republice (NDR) je již desítky let blízkým důvěrníkem ruského prezidenta Vladimira Putina. Oba se údajně znají z doby, kdy Putin působil jako důstojník KGB v Drážďanech. Po zániku komunistického východního Německa se Warnig stal jedním z nejvlivnějších německých manažerů v Rusku a zasedal v mnoha dozorčích radách německo-ruských společností a bank.

Schwesigová se snažila zprovoznit Nord Stream 2, dokud Rusko nenapadlo Ukrajinu. Proč se projektu tak vehementně držela, přestože německá spolková vláda od plynovodu dávno ustoupila, ptají se její političtí odpůrci?

Převzato z: https://ic-cdn.flipboard.com

Státní premiérka vystudovala finance a před svou politickou kariérou pracovala 12 let jako úřednice na oddělení daňového vyšetřování a později na ministerstvu financí. Musela tedy vědět, že 20 milionů eur zůstane osvobozeno od daně pouze v případě, že bude písemně stanoven status charitativní organizace. Bez tohoto ustanovení by dar podléhal zdanění jako dar, protože peníze mohly být použity na jiné účely nadace, včetně plynovodu.

Schwesigová po invazi Ruska na Ukrajinu rychle učinila kroky k ukončení činnosti Klimatické nadace. V březnu 2022 oznámila, že organizace bude rozpuštěna a její kapitál bude použit na humanitární pomoc na Ukrajině. Do dnešního dne se tak ale nestalo, mimo jiné proto, že správní rada nadace se proti rozpuštění ostře staví a odvolává se také proti daňovému výměru, který požaduje zaplacení daně ve výši 9,8 milionu eur.

Daňové přiznání nadace zůstalo několik měsíců nezpracované a nakonec se ho nepodařilo najít. Jak se ukázalo, bylo špatně podáno. Když ho pracovnice finančního úřadu, která ho měla na starosti, náhodou opět našla, obávala se osobních následků, zpanikařila a dokumenty spálila. Šestadvacetiletá žena se později vyšetřovatelům přiznala. Bylo přivoláno státní zastupitelství a proti úřednici probíhá disciplinární řízení.

Schwesigová uvedla, že se o spáleném spisu dozvěděla teprve nedávno z médií. „Tomu nevěřím,“ reagoval Mario Czaja. „Šéfka vlády, která drží na krátkém vodítku v podstatě všechny ve své sféře vlivu, aby měla vše pod kontrolou, o tom všem neměla nic vědět, o tomto procesu neměl být informován její ministr financí, její ministr spravedlnosti?“ ptal se.

Schwesigovou zřejmě čeká výslech parlamentní vyšetřovací komisí. Předvolání je stále pravděpodobnější. Schwesigová minulosti neunikne.

 

Převzato z iUhli.cz

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!