Pryč se škodlivým jazykem!

Iniciativa pro odstranění škodlivého jazyka je vícefázový projekt Stanford University, který si dává za cíl odstranění škodlivého jazyka ze slovníku Američanů. Akademici například namísto slova „narkoman“ navrhují užívat sousloví „osoba s poruchou užívání návykových látek“. Tato změna by měla pomoci nedefinovat osoby jednostranně, ale v celé jejich hloubce.

Jiné příklady :
Spáchal sebevraždu – zemřel sebevraždou. Důvod změny je i zde jasný. Staré označení bagatelizuje osoby žijící s duševním onemocněním.

Osoba upoutaná na invalidní vozík – osoba, která používá invalidní vozík. Lidé používající invalidní vozík nepovažují vozík za vězení, kde jsou upoutáni, nýbrž za prostředek svobody pohybu.

Šílený – překvapivý. (Shodný důvod, jako u označení „narkoman“).

Parkoviště pro handicapované – přístupné parkoviště. Starý výraz bagatelizuje osoby žijící s tělesným onemocněním.

Slovo „statečný“ by se nemělo podle akademiků používat vůbec neboť asociuje stereotyp o odvážném Indiánovi (chybné označení původních obyvatel Severní Ameriky).

Guru – expert. Zde akademici připomínají význam slova v buddhistické a hinduistické tradici, požívání slova zásadně neguje jeho původní hodnotu.

Akademici považují za závadná i slova „Američan“ a „americký“, což mne zaskočilo a netrpělivě jsem vyhlížel, čím chtějí vědci toto přídavné jméno nahradit a čím se jim vlastně zprotivilo. Američan je podle Stanford University povýšenecké označení obyvatele Spojených států, jako by Spojené státy byly nejdůležitějším státem Severní, Střední i Jižní Ameriky.

Zda používáte i další slova správně si můžete ověřit zde.

Nový slovník si užil hodně legrace zejména u Američanů (pardon, obyvatel Spojených států), kteří vymýšleli nová slova vyžadující korekce. První, který ironické obyvatele Spojených států napadlo, bylo sousloví „zdravý rozum“ – to by mělo být podle nich zakázáno v prvé řadě a nejlépe zákonem.

Po zesměšnění akce vydala univerzita aktualizaci. V obsáhlém sdělení připouštějí, že slovo „Američan“ zase tak nevhodné není a může se používat.

Stanford University je prestižní soukromá univerzita s rozpočtem 7, 5 mld. dolarů (170 mld. korun). Založená byla v roce 1891 a má sídlo v Kalifornii. V akademickém roce 2021 – 2022 zde studovalo kolem 17 tisíc studentů. Ve studiu jim pomáhá 2 300 pedagogů. Cena ročního studia zde průměrně činí kolem sto tisíce dolarů. Většina studentů však obdrží nějakou formu pomoci, takže většinou nezaplatí za studium a pobyt v kampusu více než v přepočtu 1 milion korun ročně.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme