Průzkum: Víc jak polovina obyvatel ČR se bojí vyjádřit své názory otevřeně

Únorový průzkum ukázal, že nadpoloviční většina Čechů se obává otevřeně vyjádřit své názory. Lidé považují za nejnebezpečnější provládní propagandu a s dezinformacemi podle nich není třeba bojovat legislativně, ale diskuzí a vzděláváním.

Téměř 55 % obyvatel v zemi se bojí vyjádřit své názory otevřeně, ať už kvůli strachu z potrestání v práci, narušení vztahů s kolegy, klienty či partnery anebo kvůli šikaně na internetu, prokázal reprezentativní průzkum agentury SANEP, který si nechala zpracovat Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) a kterého se zúčastnilo 3256 respondentů.

Nejvíce se lidé bojí diskutovat o migraci, covidu, ale také o manželství a pohlaví nebo o volbách.

Výsledky dotazování z průzkumu SANEP na otázku O čem se lidé nejvíce bojí veřejně vyjadřovat. (printscreen tisk. zpráva SOSP)

Většina dotazovaných odpověděla kladně na otázku, zda mají pocit, že se do jejich životů vrací cenzura a omezovaní svobody projevu a tři pětiny respondentů potvrdilo, že se již s nějakou formou cenzury setkali. Ve většině případů šlo o zablokování média nebo profilu sociální sítě, které dotyční sledovali.

Skoro dvě třetiny respondentů si myslí, že s tzv. dezinformacemi, jakožto s přirozeným jevem doprovázejícím demokracii, není třeba bojovat novou legislativou, ale diskusí a vzděláváním.

79 % procent lidí si myslí, že stát my neměl být ten, kdo určuje, co je či není dezinformace. Tuto úlohu by měly plnit soudy, míní 85 % dotazovaných.

Jako nejvíce nebezpečnou respondenti vnímají provládní propagandu bagatelizující energetickou a ekonomickou krizi (více než tři pětiny dotázaných). Téměř s totožnými výsledky jsou na dalších místech zmiňovány jak proukrajinská, tak proruská propaganda o válce na Ukrajině.

Pozoruhodný je fakt, že dle názoru respondentů jsou největšími šiřiteli dezinformací vládní politici a veřejnoprávní a mainstreamová média.

Výsledky dotazování z průzkumu SANEP, otázka „Kdo podle vás nejvíce šíří nepravdivé informace“. (printscreen tisk. zpráva SOSP)

Úpravu legislativy kvůli dezinformacím podle názoru lidí nepotřebujeme. Naopak politická korektnost lidem vadí, potvrdilo 58 % respondentů.

Na základě získaných výsledků lze konstatovat, že svoboda projevu představuje pro českou společnost jeden z nejdůležitějších prvků demokracie. Její hodnota spočívá v různých pohledech na věc a otevřeném dialogu, který podporuje vzájemné porozumění. Neuvážené kroky vlády a unáhlené implementace unijní legislativy mohou nenávratně poškodit prostor, v němž se stále ještě mohou vést svobodné veřejné debaty a kde může být politika soutěží myšlenek bez diskriminace nepohodlných autorů,“ uvádí se v tiskové zprávě SOSP.

Podrobné výsledky průzkumu si můžete prostudovat ZDE.

 

Převzato z The Epoch Times

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!