Průzkum: mladí Poláci stojí napravo

Podle výzkumu „Politický portrét mladých Poláků“ lze většinu mladých Poláků označit za konzervativce. Zpráva, kterou vypracovala Nadace Konrada Adenauera ve spolupráci s Market Research Center, odhalila, že navzdory stereotypu, podle kterého mají liberální postoje mezi lidmi ve věku 18-30 let drtivou převahu, je většina dotázaných Poláků proti zavedení registrovaného partnerství (62,6 %), proti liberalizaci potratových zákonů (59,8 %), proti legalizaci marihuany pro (89,4 %) a proti zrušení zákazu nedělního prodeje (78 %).

Za zmínku stojí, že mladé ženy jsou častěji proti liberalizaci zákonů chránících lidský život v prenatální fázi než mladí muži (63 procent, respektive 57 procent).

„Existuje představa, že většina mladých polských žen si přeje liberalizaci potratového zákona, protože takové hlasy slyší lidé ve svých bublinách. Skutečnost je však jiná,“ komentuje Adam Kądziela, jeden z autorů zprávy.

Kądziela zdůraznil, že mladí Poláci jsou obtížně charakterizovatelnou skupinou voličů, protože jejich názory nejsou vždy konzistentní. To není překvapivé, uvážíme-li, že 61,2 % respondentů se distancuje od tradičního dělení na levici a pravici.

Ačkoli v ideologických otázkách převažují konzervativní postoje, 80 procent respondentů podporuje odluku katolické církve od státu, zatímco 73,7 procenta podporuje myšlenku, že stát by měl bojovat proti inflaci snížením sociálních výdajů a zvýšením úrokových sazeb. Na druhou stranu 74 procent respondentů je proti zrušení sociálního programu „500+“ – vlajkové lodi současné vlády (jde o pravidelný měsíční přídavek ve výši 500 zlotých (cca 3000 korun) na druhé a každé další dítě v rodině.

Co se týče politických preferencí, největší podpoře se mezi mladými Poláky těší vládní strana Právo a spravedlnost (PiS), kterou hodlá volit 27 procent voličů. Na druhém místě se umístila Občanská koalice s podporou 24,7 procenta, následuje krajně pravicová Konfederace s 19,2 procenta, levicová Razem s 14,1 procenta a PSL-Polsko 2050 s 9,6 procenta.

„Tato skupina mladých voličů může být v nadcházejících volbách rozhodujícím hlasem. Kdo je účinněji zmobilizuje, bude vítězem,“ uvedl Kądziela. „Myslím, že uvidíme, jak strany změní svůj narativ, aby vyšly vstříc očekáváním mladých lidí. Očekávám to zejména od politiků Konfederace. Náš průzkum ukázal, že příznivci této strany nejsou tak radikální jako její lídři,“ uzavřel Kądziela.

Převzato z RMX.news

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme