Proti Orbánovi s antisemitou

Doplňovací volby za zesnulého poslance Fideszu Ference Koncze se budou konat 11. října. Poslanec z volebního obvodu Tiszaújváros-Szerencs v župě BAZ se zabil v červenci při projížďce na motorce. V případě prohry by Fidesz formálně ztratil ústavní většinu 133 poslanců. Výhra by znamenala výraznou vzpruhu pro sjednocenou opozici, za kterou zde kandiduje politik původně krajně pravicového Jobbiku, který v minulosti proslul antisemitskými výroky

Prakticky by případná prohra Fidez neohrozila, protože se stranou obvykle hlasuje zástupce německé menšiny Imre Ritter, dříve člen Fideszu. Nicméně BAZ je považován za župu, kde je Fidesz tradičně poměrně silný a ztráta obvodu by tak byla pro vládní stranu nepříjemná. Opozice si zase ve volbách může vyzkoušet širokospektrální spojenectví.

Provládní média již zveřejnila, že kandidát opozice László Bíró z Jobbiku (na úvodní fotografii)  má bohatou minulost antisemitských a antiromských výroků. Budapešť například nazýval Judapešť a židovské turisty označoval za zavšivence. Bíró se za svá slova omluvil a řekl, že věří v sílu odpuštění. Prozatím se zdá, že sjednocená opozice bude Bíróa i nadále podporovat.

Vedení Jobbiku si naopak stěžuje, že jí budapešťský soud komplikuje registraci v lednu zvoleného vedení a tím pádem i nominaci Bíróa, který by sice mohl kandidovat i za současného stavu, ale pouze s podporou ostatních stran, nikoliv své domovské. Předseda Jobbiku Péter Jakab oznámil, že se strana se stížností obrátí na nejvyšší soud.

Netypická je i kandidatura Fideszu. Koncze by měla nahradit jeho třicetiletá dcera Zsófia. Povoláním právnička byla dosud aktivní v mládežnické organizaci strany Fidelitas a pracovala na maďarské ambasádě ve Washingtonu. V roce 2015 společně s kolegou vytvořili skupinu, kde shromažďovali jména a fotografie „levicových provokatérů“‎.

Zesnulý Koncz a Bíró se v obvodě už utkali v roce 2018, Koncz získal 49 a Bíró 32 procent hlasů. Ostatní kandidáti se tehdy seřadili za nimi.

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!

 

 

 

 

 

 

 

33