Protesty farmářů v Německu: 5 500 traktorů v Mnichově a kilometrové kolony

V Německu začal celostátní týden akcí zemědělců proti úsporným plánům spolkové vlády. Na řadě míst jsou blokády dopravy. Předseda Svazu německých farmářů Joachim Rukwied žádá německé občany o shovívavost pro případná narušení způsobená protesty.

Svaz farmářů vyzval k týdenní akci na demonstraci proti odebrání dotací pro zemědělský průmysl. Jde mu především o zachování daňových úlev na zemědělskou naftu. Částečné stažení úsporných plánů federální vlády svazu nestačí.

5 500 tahačů v Mnichově, kilometrové kolony

Jen v Mnichově policie uvedla, že doprovázela kolem 5 500 traktorů z okolního regionu směrem do centra města, kde se později plánovalo shromáždění. Podle policie se v pondělí přes Stralsund v Meklenbursku-Předním Pomořansku pohyboval „přibližně 20kilometrový konvoj s asi 1 000 vozidly“.

V Braniborsku úředníci oznámili, že celá města byla uzavřena protestujícími farmáři. Do městské oblasti Brandenburg an der Havel „v současnosti není možné vstoupit“, oznámila policie dnes ráno na službě krátkých zpráv X, dříve Twitteru. Přístup do Chotěbuze už v nejbližší době pravděpodobně nebude možný.

V Porýní-Falcku se podle policie po dálnici 63 směrem na zemské hlavní město Mohuč pohybovala 18- až 20-kilometrů dlouhá kolona s více než 1000 tahači a kamiony. Dálnice byla proto zcela uzavřena.

Podle policie bylo v pondělí také mnoho demonstrujících farmářů s těžkou technikou v městských oblastech Hamburk a Brémy a také Düsseldorf v Severním Porýní-Vestfálsku.

Jde o „budoucnost našich farmářských rodin“ a také o potravinovou bezpečnost a tedy „budoucnost naší země“.

– předseda Německého svazu farmářů (DBV) Joachim Rukwied

Předseda Německého svazu farmářů (DBV) Joachim Rukwied znovu požádal o pochopení od těch, kterých se blokády farmářů dotkly. Jde o „budoucnost našich farmářských rodin“ a také o potravinovou bezpečnost a tedy „budoucnost naší země“, řekl v pondělí Rukwied na okraj uzavřeného jednání regionální skupiny CSU v klášteře Seeon. Politika spolkové vlády je namířena proti německým farmářům.

„Tady se snaží nastavit scénář řešení, který je absolutně nepřijatelný,“ pokračoval Rukwied. Masivní „zvýšení daní“ vyplývající z plánovaného zrušení dotací na zemědělskou naftu by bylo poslední kapkou. Tyto plány se podle něj musí „stáhnout ze stolu“.

Řemeslníci jsou solidární

Řemeslníci obavy farmářů chápou. Zahradnický podnikatel Marco Renner v rozhovoru pro Epoch Times poukazuje na to, že se to netýká jen farmářů. Jde podle něj i o lesnické firmy a všechny ostatní, kteří také jezdí na zemědělskou naftu.

Podnikatel v zahradnictví Marco Renner z Himmelpfortu (Oberhavel) podporuje 8. ledna 2024 zemědělce na silnici B96 na severu Berlína. (Epoch Times)

„Pokud si chci pronajmout stavební stroje nebo zvedací plošinu, také se mě to týká.“ Zahradník z Himmelpfortu (Oberhavel) říká: „Pokud se chci starat o stromy, odstraňovat mrtvé dřevo a potřebuji k tomu zvedací plošinu, musím platit znovu a víc.”

Mladý řezník, který doprovází řidiče traktoru na B96 a chce zůstat v anonymitě, vidí, že se to týká mnoha průmyslových odvětví. Také chovu prasat a chovu zvířat.

„Pokud se farmářům prodraží chov zvířat, musí například vepřové prodávat dráž. Toto břemeno nakonec nesou zákazníci. To nechci, proto jsem si dnes vzal volno a jsem tady,“ říká.

Úřad pro ochranu ústavy varuje před infiltrací

Durynský úřad pro ochranu ústavy Stephan Kramer varuje před pravicově extremistickým zneužíváním protestů farmářů proti federální vládě. V posledních letech se pravicoví extremisté „neustále a soustavně pokoušeli infiltrovat každou formu legitimního občanského protestu, a tak proniknout do středu společnosti tím, že se prezentují jako skuteční zástupci lidu,“ řekl Kramer listu „taz“.

„Není tedy žádným překvapením, že by nyní měly být použity také protesty farmářů.“ Jakékoli emocionální téma je pro tuto strategii vhodné a bude použito, říká Kramer. „Uvidí se, zda plán pravicovým extremistům vyjde.“

Počínaje dneškem bude zablokována také frekventovaná silnice B96 vedoucí ze severu do Berlína. (Epoch Times)

Potenciál úspor je i jinde

Šéf farmářského svazu zase vyzval ke zvrácení plánovaného krácení dotací pro zemědělství. „Připravují zemědělství o jeho budoucí životaschopnost. Především nakonec ohrožujeme bezpečné dodávky místních, vysoce kvalitních potravin,“ řekl Joachim Rukwied na RBB Inforadio. „Spoléháme na to, že berlínská vláda pochopí důvod a sníží toto nepřiměřené zatížení zemědělství. To je náš hlavní cíl v demonstracích.”

Loňský rok byl prvním po desetiletích, kdy byly výsledky společnosti „správné“ kvůli zvýšeným cenám mléka, obilí a masa, uvedl Rukwied v RBB. „Ceny mléka nyní klesly. Měli jsme vrchol 60 centů, nyní jsme zpět na zhruba 40 centech. Ceny prasat klesají. Ceny se propadly, zejména u obilí a řepky,“ řekl předseda svazu farmářů.

V kombinaci s vyššími cenami energií a nyní navrhovaným snížením dotací to povede k poklesu příjmů zemědělců nejméně o třetinu. „A to je nepřijatelné,“ řekl Rukwied.

Převzato z článku německé redakce Epoch Times. Překlad byl redakčně zkrácen.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!

200 Kč500 Kč1000 Kč