Proč to hodím Pavlovi

Nakonec není vůbec co řešit. Zítra jdu k volbám a rád to hodím Petru Pavlovi. Proč?

1) Protože Babiš se na prezidenta absolutně nehodí. Opakovaně to dokazoval celé dva týdny horké kampaně po prvním kole. Bezohledný oportunismus, lži, podrazy, podpásové útoky. A pak zase uraženecké fňukání. V posledku mu jde jen o osobní prospěch, republika je mu ukradená. Dokonce bych řekl, že i Miloš Zeman – když nechlastá – je lepší variantou než Babiš.

2) Naopak Petr Pavel je pro mě čím dál víc pozitivním překvapením. Věděl jsem, že je to vynikající voják, proto jsem kdysi jako ministr obrany navrhl jeho jmenování do čela AČR. Ale dlouho jsem si nebyl jistý, zda to stačí na Hrad. V posledních týdnech mě ale docela přesvědčil. Umí si stát za svým, nekličkuje, zároveň je klidný, věcný. Žádná hysterie. Má i charisma. Není to druhý „Drahoš“.

3) Babiš opakovaně argumentuje, že Pavel bude „loutkou“ naší vládní koalice. A že ta koalice bude mít veškerou moc v zemi. Nemyslím si to. Myslím, že Pavel jako prezident se bude chovat autonomně. Když byl „NGŠem“, taky to nebyl žádný ministerský poskok. Ta určitá míra autonomie, podepřená nominací od petentů a mandátem v lidové volbě, může občas vyvolat i tenzi mezi Hradem a Strakovkou. Ale jsem přesvědčen, že to bude v rámci ústavních pravidel a že to bude lepší než kdyby tam byla amorfní „loutka“, nebo naopak Babiš.

Autor je poslancem Evropského parlamentu za ODS.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme