Proč se ruská mobilizace nepovede a Putinově armádě nyní nic nepomůže

Úřady na okupovaných územích se chystají uspořádat svá pseudoreferenda a Putin vyhlašuje částečnou mobilizaci. Co se stane potom?

Pro začátek tedy zmobilizují milion lidí. Z řad těch, kteří sloužili, kteří neutekli a kteří jsou mladí, tedy ještě nedovršili 30 let. Je docela možné, že něco takového zorganizují. Je tu milion branců. No a co? Především nebudou schopni bojovat hned…

Máme pro ně fusekle…?

Kde vezme ruská armáda milion neprůstřelných vest? Milion přileb? Milion párů ponožek, kalhot a vojenských uniforem? To by znamenalo okamžité zdvojnásobení celé ruské armády. A víme, že právě teď se na stejnou výzbroj, helmy a kalhoty pro vojáky vybírá od dárců. Armáda žádné nemá.

Druhým problémem je výcvik. Už jen naučit se držet a nabíjet samopal trvá tak týden. Naučit se dodržovat disciplínu trvá nejméně měsíc. O nejrůznějších postupech a podobně ani nemluvím. Oficiálně trvá výcvik v armádě rok. Nicméně podle všeho možné vycvičit vojáka víceméně adekvátně za 3-4 měsíce, ale i pak to bude záložník, který potřebuje zůstat za hlavními sílami a sbírat zkušenosti. Když teď naberete milion branců, můžete je mít připravené k nasazení někdy v lednu/únoru. To není vhodný okamžik k zahájení boje.

Jenže tu není nikdo, kdo by brance učil. Všichni více či méně zkušení vojáci jsou už dávno na frontě. Na frontu byli odveleni i důstojníci z jednotek, které tam nebojovaly. Pro vytvoření bojeschopné jednotky se obvykle mobilizovaní vojáci mísí se zkušenými. Tady není moc co míchat. A rozhodně jich není kam dát milion.

Jinými slovy, bude to jako za Velké vlastenecké války u Moskvy, kdy se museli ihned po mobilizaci vrhnout do boje – čistě aby zalátali díry. Přitom Ukrajinci nasazují do boje dobře motivované a vycvičené jednotky.

Dojdou peníze na pohřby…

Problémy nastanou, i když se na frontu dostaví milion mužů. Vidíme, že logistika ruské armády jen tak tak zvládá současnou zátěž. A ta se zvýší pětkrát nebo šestkrát. Nebude odkud brát jídlo, nemluvě o všem ostatním. A kde pro ty vojáky vezmeme tolik techniky?

Pokud ruská armáda využije mobilizované jako „kanónenfutr“, podobně jako vojáky mobilizované z „LDLR“, pak to opět nepovede k žádným výsledkům. Způsobí to jen obrovské ztráty a vyvolá hněv lidí, který neutiší ani propaganda, ani peníze (na všechny pohřby jich nebude dost).

Mobilizace v její nouzové podobě je nyní zbytečná a nepřinese žádný adekvátní výsledek. Všechna tato opatření je třeba připravit, počínaje hromaděním vojenských zásob a zřizováním výcvikových táborů.

A dostat milion hladových krků někam na vojenské základny a udržet je pod kontrolou na podzim a v zimě je pro ruskou armádu recept na výbuch. Proto se mi zdá, že k masové mobilizaci nedojde.

Pokud se nějaká omezená mobilizace, pak řekněme pro 100 000 lidí, kteří by mohli být náhradou za neúspěšné „dobrovolnické prapory“. Vymyslí nějaká kritéria a vyberou tisíce chlapů z regionů (NE z Petrohradu a Moskvy!), které pak hodí na frontu.

Všechno je možné…

Neměli bychom ale ztrácet ze zřetele šílenství diktátora. Putin může v Rusku jediným rozhodnutím udělat cokoli a pak se s tím budou muset vypořádat úředníci, armáda i lidé. Sledovat mobilizaci je mnohem zajímavější než sledovat než pseudoreferenda…

P.S. Mobilizace se týká osob, které sloužily v armádě, tj. starších 19 let. Mobilizace se obvykle provádí ve vlnách. Začínají s mladými muži a pokračují podle potřeby. Nepředpokládá se, že by během mobilizace byli z armády vyřazeni branci, kteří nyní slouží. Ale Putin může přijít s čímkoli.

Přeložil Viktor Janiš

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!