Proč ČEZ podepsal duhové memorandum? Body jsou body, přátelé

Jeden by si myslel, že se úroveň a důvěryhodnost jakékoliv firmy hodnotí podle toho, jak kvalitně odvádí svou práci. Přece se nebudete rozhodovat, komu zadáte stavbu svého domu na základě toho, koho řemeslníci volili nebo jaké jsou jejich klimatické či genderové názory. Každému rozumnému člověku jde o dovednosti a poctivost těch, kterým svěřuje své finance a od nichž bude chtít dobře vykonanou práci.

Minulý týden se polostátní firma ČEZ zavázala plnit LGBTIQ+ agendu Pride Business Fora, a to se vší vážností. Koho všeho se chystají podporovat, uvedli ve svém tiskovém prohlášení do nejmenšího detailu: „Plus na konci symbolizuje celé spektrum dalších sexuálních a genderových identit (například queer, intersex, pansexuální, asexuální, nebinární, genderové fluidní osoby a další).“ 

Na tento fakt jsme upozornili naše podporovatele a vyzvali je, aby se ČEZu (mnozí jsou pravděpodobně jejich klienty) zeptali, jestli to v době energetické krize a války na Ukrajině, není trochu uměle vykonstruovaný problém. A jestli by personální a časovou dotaci ČEZu nebylo lépe investovat do hledání možností, jak finančně ulevit rodinám s dětmi, tedy státotvorné střední třídě, která se tímto vývojem dostává do ohrožení. Jak moc jsme se spletli v triviální logice, že za dobrou firmu hovoří dobrá práce, nám osvětlil manažer komunikace ČEZu pan Ladislav Kříž:

“Už dávno neplatí, že investoři posuzují společnosti pouze na základě zhodnocení svých vkladů nebo výše vyplacené dividendy. Čím dál tím větší váhu při rozhodování, kam investovat, komu půjčit, mají faktory, které se nedají změřit penězi. Stejně jako se na mezinárodní úrovni společnosti posuzují podle ustálených finančních ukazatelů, vznikají obdobně i kritéria nefinančního hodnocení,” a doplnil, že důvodem k tomu, proč se ČEZ k LGBTIQ+ agendě přidal byl vlastně docela pragmatický.

Ratingové agentury totiž vyhodnotily, že v LGBTIQ+ oblasti Skupina ČEZ nevykazuje žádné aktivity, a tedy byla v tomto smyslu negativně hodnocena a hrozilo, že by kvůli tomu banky nemusely ČEZu půjčit peníze. A jak Ladislav Kříž z ČEZu uvedl: “A bez půjček od bank se neobejdeme.” Vlastně je dost dobře možné, že se ČEZ prostě jen věnoval své práci na poli energetiky a neřešil to, jestli účetní není genderfluidní pansexuálko. Jenže to se dnes musí a počítá, skoro obdobně jako se kdysi počítala účast na prvomájových průvodech.

Nenechejme se ale zmást. Pan Kříž také uvedl, že se ČEZ již v roce 2014 připojil k evropské Chartě diverzity a již tím dal najevo, že netoleruje žádnou formu diskriminace a ke všem zaměstnancům přistupuje spravedlivě. Ale to dnes evidentně ratingovým agenturám nestačí. Body jsou body, přátelé a duhoví ideologové neodpouští. Víme však, že žádný strom neroste do nebe a co je moc, jednou jistě skončí. 

Autorka je předsedkyní Aliance pro rodinu

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!