Případ Szájer končí…

Bývalý europoslanec a spoluzakladatel Fideszu József Szájer nebude více potrestán za účast na gay večírku v Bruselu. Podle prohlášení, které zveřejnil Szájer na své stránce sulyegyen.hu, se nepotvrdilo obvinění z držení drog a bruselská prokuratura případ uzavřela pořádkovou pokutou 250 euro za porušení protiepidemických opatření.
 
Mezitím se ukázalo, že policejní zásah i následný výslech zadrženého natáčela belgická televize VTM. Ta nyní svým divákům slíbila exkluzivní záznam ze zatčení europoslance, uvádí Euronews. Televize zatím uveřejnila pětiminutové video, celý pořad odvysílá ve čtvrtek. Szájer má na sobě duhového kulicha, lesklou černou bundu, džíny a batoh, jeho obličej je rozkostičkovaný. Na dotaz policistů, proč uprchl oknem, odpovídá, že musel. Odmítá nabídku, že mu zavolají sanitku.
 
Szájer pochází ze Soproně, v 80. letech studoval v Budapešti práva, v kolégiu Istvána Bibó při univerzitě Loránda Eötvöse se seznámil s Viktorem Orbánem a dalšími studenty, s nimiž v roce 1988 založili mládežnickou antikomunistickou organizaci Fidesz. V letech 1990 až 2004 byl Szájer poslancem Fideszu, od roku 2004 nepřetržitě europoslancem. Byl pravděpodobně nejvlivnějším maďarským europoslancem, léta zastával vysoké funkce v Evropské lidové straně.
 
S podporou Sorosovy nadace studoval již před pádem komunistického režimu na univerzitách v Oxfordu a Michiganu. Byl odborníkem na státovědu a evropské právo. Z velké části napsal nový maďarský Základní zákon (ústavu) z roku 2011, která obsahuje i článek, že manželství je svazek mezi mužem a ženou. Ten tak prakticky zapovídá schválení manželství stejnopohlavních párů (Maďarsko má jen registrované partnerství pro všechny páry bez ohledu na pohlaví).
 
V posledních letech se Szájer v důsledku zhoršujících se vztahů mezi Fideszem a Evropskou lidovou stranou více stáhl do soukromí, napsal knihu, v níž obhajoval postoje Maďarska vůči Evropské unii, a věnoval se přednáškám pro veřejnost v Maďarsku a pro různé konzervativní organizace v Maďarsku a ve Velké Británii. Na své funkce rezignoval dva dny před provalením skandálu s odůvodněním, že je politikou vyčerpaný. Po prozrazení se zřekl i poslanecké imunity a čestného občanství svého rodného města Soproně. Protože jeho skandál propukl ve chvíli, kdy Maďarsko vyjádřilo záměr vetovat nový rozpočet EU kvůli návaznosti na mechanismus kontroly právního státu (což se setkalo s velmi ostrou reakcí napříč Evropou), vznikly hlavně v maďarských pravicových kruzích spekulace, zda se nejednalo o práci tajných služeb. Faktem však je, že Szájer se svou homosexualitou příliš netajil a byl tedy snadným cílem kompromitačních kampaní.
 
Szájer má z manželství se soudkyní Tünde Handó dospělou dceru Fanni, která jej přijela do Bruselu po skandálu podpořit. O Szájerově homosexualitě se podle jeho někdejšího spolužáka a kamaráda, jednoho ze zakladatelů Fideszu a později liberálního politika Gábora Fodora, vědělo již od 80. let a nebyla tehdy ve straně vnímána jako problém, uvedl Fodor u youtubera Partizána.
 
Szájer dále zveřejnil na své stránce sulyegyen.hu prohlášení:
„Před více než třiceti lety jsem započal svou politickou kariéru jako bojovník za svobodu. Bojoval jsem proti komunistické diktatuře, za nezávislost Maďarska, za znovusjednocení Evropy a za právo každého Maďara na svobodu. Tento boj byl úspěšný.
 
Vždy jsem usiloval o věc svého národa, nikdy jsem se nehnal dopředu, vždy jsem si vážil svých politických spojenců a své povinnosti zástupce lidu jsem plnil s náležitou pečlivostí. Zacházel jsem se svými oponenty čestně. Během 16 let v evropské politice jsem sloužil zájmům a svobodě maďarského národa, byl jsem vždy připraven bránit svou vlast proti zlým, nenávistným, hungarofobním útokům. Za své chování ze dne 27. listopadu 2020 jsem převzal plnou politickou odpovědnost okamžitou rezignací na svůj mandát a členství ve straně a požádal jsem o odpuštění.
 
V posledních několika měsících jsem byl konfrontován s řadou nespravedlivých nebo nenávistných útoků, ale také s mnoha projevy empatie. Děkuji všem, kteří mi poskytli duchovní podporu a pomoc v nejtěžších chvílích. Vždy jsem respektoval lidskou důstojnost každého člověka a právo na soukromí. Během své třicetileté politické kariéry jsem nikdy neučinil žádnou homofobní poznámku; všechny záznamy mých projevů, rozhovorů a spisů jsou veřejné – lze je najít na mé stránce szajer.hu – a kdokoli si je může prostudovat.
 
Můj status veřejné osoby byl mou rezignací ukončen. Po rozhodnutí belgických orgánů nejsem subjektem trestního řízení a jsem ve všech ohledech soukromá osoba s plnými právy na mé soukromí. Očekávám, že to všichni budou respektovat,“ uvedl expolitik v dnešním prohlášení.

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!