Případ Harvard: První větší trhlina v politice diverzity?

Prezidentka harvardské univerzity tento týden rezignovala na svoji funkci. Její kauza ukazuje probuzené Americe, kam vede politika diverzity a že se vlastně jedná o maskovanou totalitní ideologii vylepšenou Antoniem Gramscim, který přišel s myšlenkou, že klíčové je v prvním kroku ovládnout školy.

Stručný výčet některých událostí v případu rezignace černošské prezidentky prestižní americké univerzity. Zdrojová informace na konci článku.

Nyní již bývalá prezidentka Harvardu Claudine Gay je dcerou imigrantů z Haiti. Vystudovala ekonomii na Stanfordu a získala titul PhD na Harvardu. Na harvardské fakultě politických věd se věnovala rasové politice a programům pro minority. Profesorkou africko-amerických studií se stala v roce 2007, v polovině minulého roku nastoupila do funkce prezidentky Harvardu.

Free Palestine

Kauza Harvard vypukla po útoku hnutí Hamás na Izrael 7. října. Celkem 34 studentských organizací na Harvardu vydalo prohlášení na podporu hnutí Hamás ještě před tím, než Izrael zahájil jakékoli odvetné akce. Následovaly demonstrace a otevřené útoky proti židovským studentům.

Claudine Gay byla pozvána spolu s prezidentkami univerzit v Pensylvánii a Massachusetts do federálního Kongresu, aby vysvětlila fakt, že fakulta proti nenávistným projevům studentů nezasáhla. Její slyšení se stalo nejsledovanějším slyšením v historii Kongresu.

Na otázku, zda volání po genocidě židů porušuje pravidla univerzity, odpověděla Claudine Gay, že to záleží na situaci. V další diskuzi uvedla, že antisemitské výroky mohou být trestány, pokud vedou k násilnému jednání nebo jsou zacíleny na jednotlivé osoby. Nepřímo se odvolávala na rozhodnutí Nejvyššího soudu z roku 1969 známé jako Brandenburg versus Ohio. Více o něm zde. Podle něj je trestný pouze projev, jehož cílem je bezprostředně vyvolat nezákonnou činnost.

Odpovědi prezidentek tří amerických univerzit v Kongresu vyvolaly nesouhlasné reakce. Prezidentka pensylvánské univerzity rezignovala, Claudine Gay z Harvardu napsala omluvný dopis.

Když se opisuje, jde to rychleji

Na světlo začaly vycházet nelichotivé informace z minulosti Claudine Gay. Nezávislí novináři zveřejnili důkazy o tom, že ve svých vědeckých pracích a článcích Claudine Gay kopírovala jiné autory bez toho, aniž by uvedla citace. Podle standardů Harvardu by takové jednání v případě studentů vedlo k disciplinárnímu postihu.

Absolvent Harvardu a profesor práv Winkfield Twyman Jr, černoch, uvedl pro časopis Newsweek, že Claudine Gay během svého působení na Harvardu opakovaně zničila kariéru černošským kolegům. Ukončila pracovní poměr prvnímu černošskému děkanovi na Harvardu. Jeho proviněním byl fakt, že se jako právník rozhodl zastupovat před soudem Harvey Weinsteina, hollywoodského producenta obviněného ze znásilňování žen.

Další obětí byl černošský profesor Roland Fryer, který se stal nejmladším černošským profesorem v historii Harvardu s definitivou. Jeho chybou bylo to, že ve studii, která se zabývala policejními praktikami v Houstonu, dospěl k závěru, že podezřelí z černošské komunity mají menší pravděpodobnost než běloši, že je policie při zásahu zastřelí. Následovalo obvinění ze sexuálního obtěžování a konec kariéry, píše Quillette.

Rezignace z důvodu rasismu

V reakci na obvinění z kopírování cizích prací odmítla Claudine Gay rezignovat a řekla, že svoje práce uvede do souladu s obvyklou praxí. Představenstvo Harvardu se za ni postavilo. Více než 700 členů různých fakult podepsalo dopis, ve kterém důrazně odmítali snahy o její odvolání. Média na její obranu uvedla, že „nebyla obviněna z krádeže něčích nápadů, ale pouze z opisování textů jiných lidí bez řádného odkazu”.

Nicméně v průběhu posledních měsíců minulého roku oznámila řada sponzorů Harvardu, že pozastavuje svoje finanční příspěvky, a po odvolání Claudine Gay začala volat i některá média hlavního proudu.

2. ledna tohoto roku rezignovala Claudine Gay na svoji funkci. V dopise uvedla:

„…bylo pro mě děsivé, že jsem byla vystavena osobním útokům a hrozbám podníceným rasovou nevraživostí.”

Claudine Gay se vrátí k pedagogické činnosti, prezidentský plat ve výši 900 tisíc dolarů ročně jí zůstane.

Agentura AP uvedla, že „rezignace prezidentky Harvardu ukazuje novou konzervativní zbraň proti vysokým školám: plagiátorství”.

Jak to vidí ostatní

Náhodný výběr ze sociálních sítí:

Harvard si mohl vybrat mezi skandálem a ostudou. Vybral si ostudu a teď bude mít skandál.

Kariérní úspěchy Claudine Gay: a) Napsala celkem 11 článků a v 6 z nich kopírovala práce někoho jiného. Téměř všechny články se týkají rasy nebo genderu. b) Narodila se jako černá žena.

Bill Ackman je absolvent Harvardu, investiční bankéř a miliardář. V kauze se osobně a intenzivně angažoval. Po rezignaci Claudine Gay napsal:

Zjistil jsem, že politika DEI, Diverzity – Equity – Inclusion, neboli diverzita, rovnost a inkluze není o diverzitě, ale je to politické hnutí v zájmu některých skupin, které se cítí utlačované podle vlastní metodologie. Podle DEI je kapitalismus rasistický, IQ testy jsou rasistické a cokoli postavené na výsledku je rasistické.

Když kritizujete DEI, bude následovat rychlá spravedlnost a můžete se stát nezaměstnaným. DEI chce kontrolovat, co říkáte. Studenti a členové fakult, kteří zastávají neschválené názory, budou umlčeni a eliminováni.

Post scriptum

Pozn. autora:

Možná se Amerika pomalu probouzí. DEI nikdy nebylo a nebude o pomoci minoritám, ale o prosazení progresivních idejí silou za pomoci nějaké menšiny nebo utlačované skupiny. Návod byl napsán v šedesátých letech minulého století, více zde. Proto likvidovala Claudine Gay své černošské kolegy. Je jedno, že jsou černí, ale měli nesprávné názory.

Něco podobného, byť zatím ještě asi v menším rozsahu, se děje i na českých univerzitách. Neschválené názory nejsou trpěny a gender je důležitější než to, co kdo umí. Prestižní tituly jsou potom udělovány například za Genderové aspekty gay pornografie nebo za Figura kyborga v diskurzu kyberfeminismu.

Převzato ze syrzdarma.cz

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!

200 Kč500 Kč1000 Kč


Zdroje:(1) Slyšení Kongres(2) Newsweek(3) Quillette(4) Rezignace Gay(5) Plat(6) AP News(7) Bill Ackman