Příběh estébáka

Chtěl jsem psát o brexitu, ale tohle mě zaujalo víc. JUDr. Vladimír Mareček, alias kapitán Mareš, tedy estébák, který mě měl v 80´na starosti, dostal u Obvodního soudu pro Prahu 1 trest natvrdo na pět a půl roku! Po čtyřiceti letech byl odsouzen – zatím nepravomocně – za podíl na známé akci Asanace, kterou StB nutila disidenty – pod tlakem psychického i fyzického týrání – k emigraci. V Marečkově případě šlo o Vendelína Komedu.

Na „Mareše“ jsem kdysi vzpomínal v knize „Děda se taky nebál“. Pro zájemce jsem ty tři stránečky ofotil a přikládám na konci textu. Text vyšel v roce 2012 a jak z něj vidno, má snaha dostat Marečka před spravedlnost aspoň za jeho trestnou činnost podvodníka po revoluci narazila. Vyvázl tehdy jen s podmínkou za „padělání zbrojního průkazu“. Tak jsme mu s Pavlem Žáčkem, zakladatelem ÚSTR, a s tehdejším starostou ve Slaném Ivo Rubíkem na pár týdnů v roce 2009 (20. výročí listopadu 89´) umístili mega banner před jeho advokátní kancelář, aby klienti věděli, s kým mají čest.

Moc to nepomohlo. Mareček v podvodech pokračoval, jen se přemístil do kanceláře manželky. V roce 2014 mu soud konečně vyměřil za podvody 5 let, ale po 3 letech šel domů na podmínku. Loni v létě pak byl odsouzen natvrdo na 2 roky za to, že zpronevěřil klientce čtvrtmiliónové odškodné, které ji soud vyměřil jako bolestné za smrt syna, kterého na silnici u Slaného zabil při havárii ruský podnikatel (sic!).

A nyní konečně spadla klec i za prasárny, které „Mareš“ dělal za bolševika. Sláva – na spravedlnost není nikdy pozdě! Správně to říká na videu Helena Koenigsmarková, dlouholetá ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea a bývalá přítelkyně Vendelína Komedy (ten již zemřel), která u soudu svědčila. Více se o akci Asanace dozvíte třeba zde.

Je taky zaznamenáníhodné, že soudkyní, která vyměřila trest, je paní Helena Králová. Stejná soudkyně, která po mém soudu správně několikrát zprostila viny Petra Nečase, až ji stát kauzu odebral. Pokud odsouzení potvrdí i vyšší instance, bude trest pro Marečka jedním z mála případů, kdy byla žaloba proti zvěrstvům estébáků úspěšně dotažena do konce. Hosana. Obětí Asanace totiž bylo daleko víc.

 

 

 

 

 

 

 

Autor je poslancem Evropského parlamentu za ODS, která je členem skupiny Evropských konzervativců a reformistů.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!