Přečetli jsme si: Zemmour není žádný technokrat!

Martin Weiss v týdeníku Echo hodnotí osobu francouzského prezidentského kandidáta Erica Zemmoura.

Zemmour mluví jako erudovaný historik a zkušený televizní komentátor a polemik. Jeho video je nejkonzistentnějším, nejpropracovanějším manifestem evropské postliberální pravice, jaký můžeme najít. Zároveň to ukazuje, že vskutku žádný panevropský démos neexistuje, protože tento projev, pro leckoho šokující a matoucí, je shrnutím toho, co Zemmour a jiní ve Francii říkají dlouho. To není žádné tápavé sahání po zárodcích myšlenek, nýbrž jejich rozvinuté, vyzkoušené formulace.

Francie Zemmourova projevu je sice těžce zkoušená a zničená, ale není vyřízená. Zkoušená kvůli elitám, které ji vedou: „Samozřejmě vámi opovrhují. Mocní, elity, lidé správných názorů, novináři, politici, akademici, sociologové, odborářští vůdci, církevní autority… Říkají vám, že to, čemu věříte, je mýtus, že je to falešné, že je to špatné. Ale vy jste pochopili, že to jsou oni, kdo jsou falešní, kdo se mýlí a kdo vám škodí.“

V centru je samozřejmě islámská imigrace a Zemmour tu expresivněji než slova nechává mluvit filmové záběry – střetů s policií či ulic zablokovaných hromadně se modlícími muslimskými muži. Zatímco Donald Trump svou kandidaturu uvedl slovy o mexických znásilňovačích, Zemmour zvedne oči od papíru, podívá se do kamery a řekne: „Nedovolíme jim, aby nás nahradili.“ Což je narážka na koncepci „Le grand replacement“, jež má svůj původ u francouzského intelektuála Renauda Camuse a je strážci diskurzu kvalifikována jako konspirační teorie. Což ve své kompletní formě se všemi detaily může být. Ale jako shrnující postřeh, že současné elity mají raději přistěhovalce než méně vzdělané vrstvy vlastní populace, je to pravda, nebo přinejmenším obhajitelná teze. Od Zemmoura je to jasné sdělení: Ano, já vím, že se to nesmí říkat. Budu to říkat.

Fanoušci Zemmoura rozeznají od směšných oportunistických napodobitelů, třeba od bývalého eurokomisaře Michela Barniera, který se nyní snaží získat nominaci Republikánů razantními návrhy na zastavení imigrace. Zemmour má konzistentní konzervativní uvažování, historie a národ jsou pro něj živoucí, rozhodující skutečnosti. Minulost je stále přítomná, je to něco, co jsme obdrželi a co máme povinnost předávat dál. „Kandiduji, aby se naši synové nemuseli podrobovat,“ říká. A taky: „Nechci Francii reformovat, ale zachránit ji.“ Je jasné, že tohle není žádný technokrat.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!