Přečetli jsme si: Vzestup a pád eskamotéra Mikuláše Mináře

info.cz se Michal Půr ponořil do zákulisí politického projektu Mikuláše Mináře. A zjistil zajímavé věci…

Abychom pochopili, proč Minářův projekt skončil neslavně, musíme se vrátit na začátek, tedy do roku 2020, těsně před začátek covidové krize. Šéf hnutí Praha sobě Jan Čižinský se zrovna chystá oznámit, že jeho hnutí 3000 statečných bude kandidovat v podzimních parlamentních volbách v roce 2021. V tu chvíli ovšem dostává SMS od Mikuláše Mináře, aby s tímhle oznámením, plánovaným už na následující den, ještě počkal. Minář mu nabízí účast ve svém vlastním projektu. Aktivista Minář ovšem přichází s nabídkou, kterou lze odmítnout jen těžko: „Mám podporu Milionu chvilek,“ říká a Čižinský a spol. s vyhlídkou na stovky tisíc hlasů nakonec kapitulují.

Jako chytrá Horákyně

Minář krátce poté spouští nábor a i Čižinského lidé musí absolvovat několikakolový výběr, který má ukázat, zda jsou pro nový projekt vhodní. „Zpětně mi to samozřejmě přijde úplně bizarní, ale nám to tehdy skutečně nedošlo,“ říká jedna z postav hnutí, která celým výběrem úspěšně prošla.

Už touhle dobou jsou zjevné určité zneklidňující náznaky, ale všichni ještě zůstávají „v pohodě“, protože za sebou mají hnutí, které přivedlo na Letnou stovky tisíc nespokojených občanů. Tedy alespoň si to myslí. Pravda vyjde najevo 27. září, kdy novinář Jan Novotný v týdeníku Euro zveřejňuje zprávu, že Mikuláš Minář jde do politiky a chystá nové hnutí, s nímž chce kandidovat do Poslanecké sněmovny. Pro členy „občanského“ Milionu chvilek je to šok, s čímž se vůbec netají a na rovinu říkají, že nejde o jejich akci. A skutečně nešlo.

Minářovi se povedl skoro neuvěřitelný kousek. Chystal vlastní „volební“ projekt, o němž v Milionu chvilek vůbec nevěděli, ale Čižinskému a spol. tvrdil, že má podporu tohoto občanského hnutí. Když se ukáže, jak se věci mají, zkušený starosta Prahy 7 a poslanec okamžitě couvá a dále se osobně žádných plánů na společný postup neúčastní. Někteří Čižinského lidé ovšem v hnutí zůstávají. I když byli v podstatě oklamání, je to v danou chvíli jejich jediná šance, jak se zúčastnit voleb do sněmovny.

Ještě před zrodem samotného hnutí Lidé PRO vzniká v září 2020 spolek PRO ČR, jehož předsedou se stává teolog Pavel Hošek. Muž, o němž většina z vás pravděpodobně nikdy neslyšela, je něco jako Minářův duchovní guru – je to ostatně jeho učitel teologie. Jen o měsíc později Minář Hoška vystřídá v pozici šéfa spolku a získává tak totální kontrolu.

Na spolek PRO ČR je registrován účet celého hnutí Lidé PRO (není tedy transparentní, jak jsme už psali), kde se nakonec shromáždí a zase zmizí zhruba šest milionů korun. Přehled o dění v PRO ČR mají v podstatě tři lidé – Minář, Hošek a další přítel aktivisty, jehož jméno INFO.CZ nezná.

Vyhořelý Mikuláš

Pro orientaci: jsme v čase, kdy Lidé PRO veřejně oznamují, že chtějí získat půl milionu podpisů, čehož nikdy nedosáhnout – jak už dnes víme, připojí se jen pár desítek tisíc lidí. Od počátku je jasné, že tempo sběru podpisů je beznadějné. Na Mináře má tohle zdrcující dopad, vyhoří a v podstatě přestane komunikovat. „Vždycky řekl, že odjíždí do lesů, a vypnul si telefon,“ říká jeden z členů hnutí.

Na začátku letošního roku situace došla situace tak daleko, že ostatní členové Lidé PRO vyzvali Mináře k rezignaci. Ten odvětil, že se nic takového nestane, protože má známku registrovanou na sebe a o budoucnosti rozhodne pouze on.

Místo rezignace na vrcholnou funkci náhle přišlo Minářovo obsáhlé oznámení na facebooku, že hnutí Lidé PRO končí. Stalo se tak opět bez jakékoli konzultace s ostatními. Šéf hnutí následně znovu „zmizel v lesích“ …

Přestože Minářův volební spolek skončil bez vysněných výsledků, několik zásadních otázek zůstává. V reakci na můj poslední komentář Minář připustil, že některé výdaje nešly přes oficiální účet hnutí a slíbil, že všechno zveřejní. (Zatím se tak nestalo.) Ostatní členové tvrdí, že o výdajích neměli žádný přehled. „Že třeba Honza Barta (Spolek pro podporu liberální demokracie ČR) přišel o tři miliony, se dá vysvětlit jako riziko podnikání. Mnohem horší je, že i na konci přicházely stokoruny od babiček,“ říká jeden z členů hnutí s tím, že některé výdaje za marketing mu přišly přemrštěné.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!