V týdeníku Echo se Ondřej Šmigol podíval na nejnovější bitvu kulturní války v USA? Která se týká knih Theodora Geisela, známějšího pod svým pseudonymem Dr. Seuss. Ten patří mezi nejoblíbenější a nejznámější americké autory pro děti. Za svůj život napsal a ilustroval přes 60 dětských knížek. Jeho knížky byly v každé dětské knihovně a každý rok je dětem veřejně předčítali manželky amerických prezidentů. Jenže i na něj – celoživotního progresivního liberála – dopadla pěst bojovníků proti rasismus.
V úterý Dr. Seuss Enterprises, společnost, která se stará o Geiselův odkaz (zemřel v roce 1991), oznámila, že po konzultaci s panelem expertů stahuje z publikace šest jeho knih a přestane na ně udělovat licence. Prý „zobrazují lidi způsobem, který je bolestivý a urážlivý“, navíc některé ilustrace jsou necitlivé a rasistické.
Na celé kauze především zarazí rychlost, se kterou se pár neškodných knih najednou octilo na seznamu zakázaných knih, bez toho, aniž by proběhla větší diskuse. V pondělí se jednalo o normální knihy pro malé děti, v úterý byla zakázaná jejich publikace na doporučení pár neznámých expertů. Také v úterý prezident Joe Biden opomněl zmínit Dr. Seusse ve svém projevu při příležitosti dne „Čteme napříč Amerikou“. Jde o projekt, který má podpořit dětskou gramotnost. Se Seussem je přitom úzce spojen, připadá totiž na den jeho narození. Nakonec aukční web eBay ve čtvrtek ohlásil, že zakazuje prodej oněch šesti proskribovaných knih.
Přitom je občas těžké určit, čím se vlastně díla provinila. Jak píše třeba Ross Douthat v New York Times, je v nich opravdu těžké najít části, které jsou problematické. Jedinou, u které se dá rozhodnutí jakž takž pochopit, je kniha z roku 1950 If I Ran the Zoo (Pokud bych řídil zoo), která obsahuje rasově stereotypní obrázky, například černochů s velkými masitými pysky. Další zrušenou knihou je Beyond Zebra! (volně přeloženo O tom, co je za zebrou!) z roku 1955, kde byl za nepřístupný označen obrázek arabsky vypadajícího člověka, který jede na zvířeti připomínajícím velblouda. Stažena byla i první Seussova kniha pro děti And to Think That I Saw It on Mulberry Street (A myslím si, že jsem to viděl na Mulberry Street) z roku 1937. Tam zas byla za nepřípustnou nejspíše shledána stereotypní ilustrace Číňana, který má šikmé oči, kuželový klobouk a jí rýži hůlkami. McElligot’s Pool (McElligotova tůně) z roku 1947 se ocitl na černém seznamu kvůli použití výrazu Eskymák, který je dnes některými považovaný za hanlivý. Cenzurované ještě byla Scrambled Eggs Super! (Skvělá míchaná vajíčka!) z roku 1953 a The Cat’s Quizzer (něco jako Kočičí kvíz) z roku 1976. První, jelikož zobrazuje Inuity v tradičních kožešinách, a druhá, protože je v ní obrázek Japonce v kuželovém klobouku.
Dr. Seuss přitom rozhodně není člověk, který měl z dnešního pohledu nějak problematickou minulost. Na rozdíl třeba od Rudyarda Kiplinga, který byl přesvědčený imperialista. Seuss byl celoživotní liberální demokrat, který podporoval Franklina Roosevelta, ostře kritizoval fašismus a zastával se komunistů, kteří byli v USA na začátku studené války vyloučeni ze slušné společnosti. Je těžké uvěřit, že takový člověk by kreslil úmyslně rasistické obrázky. Naopak – jestli ho někdo do pondělí považoval za problematického, byla to pravice. Například jeho kniha The Lorax z 1971 o kouzelném tvoru Loraxovi, jehož les zničí industrializace, je celkem nezakrytou ekopropagandou.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!